Diyarbakır'daki açlık grevinde sanatçılar da var

Öcalan'dan haber almak ve görüşmelerin sağlanabilmesi için 50 gönüllü tarafından başlatılan açlık grevi 4'üncü gününe girdi

Diyarbakır'daki açlık grevinde sanatçılar da var

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin sağlanması ve durumu hakkında doğrudan bilgi almak için 50 gönüllünün başlattığı açlık grevi 4'üncü gününe girdi.

Diyarbakır'daki 50 kişinin başlattığı açlık grevine sanatçılar da katıldı.

Sanatçılar greve “sanat iradesiz olmaz” sloganıyla katıldı. Öcalan’ın kendileri için bir irade olduğunu savunan sanatçılar, "iradelerinin özgürlüğü" için bu eyleme katıldıklarını ve sonuç alıncaya kadar geri adım atmayacaklarını söyledi.

YÖNETMEN ZEYNEL DOĞAN

DİHA'ya konuşan Kürt sinemasının önemli sinemacılarından Altın Koza ödüllü yönetmen Zeynel Doğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sayın Öcalan'la görüşülmesi gerekiyor çünkü siyaset mekanizması iflas etmiş durumda. Savaş, çatışma ve bir mücadele var. Böyle bir noktada Öcalan'ın söyleyeceği bir iki cümlenin önemli olduğunu düşünüyorum.

“Bizim tıkandığımız noktalarda Öcalan'ın iki cümlesine ihtiyacımız var. Öcalan'ın anlattığı durumları şuan bire bir yaşıyoruz. Kendisinin öngörüleriyle bir çıkış noktası bulacağımızı düşünüyorum.”

TİYATRO OYUNCUSU BERFİN EMEKTAR

JINHA'ya konuşan Tiyatro oyuncusu Berfin Emektar'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bizler onun özgürlüğünü esas alarak çalışmalarımızı yaptık ve bugün de bunu esas alarak bu eyleme başladık.

“Bu talep doğrultusunda asla geri adım atmayacağız ve Önderlikten haber alıncaya kadar bu eylemimiz devam edecektir.

“Biz büyük bir inanç ve gönüllülükle başladık bu greve. Sanat alanından 6 arkadaş buradayız ve hepimiz de sanatın iradesiz olamayacağını savunuyoruz. İrademiz özgür kalıncaya kadar biz de burada olacağız.”

SİNEMACI İBRAHİM YILDIRIM

DİHA'ya konuşan sinemacı İbrahim Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Uzun bir süredir Öcalan'dan haber alamıyoruz ve bu bizi endişelendiriyor.

“İradesiz bir toplum yaşamını sürdüremez ve bu anlamda Öcalan'dan haber alabilmek için çok fazla eylemsellik gerçekleştirildi. Bu eylemlerin hiç birine devlet yönünden olumlu cevap gelmedi.

“Devletin başında olanlar çıkıp ‘iyi olduğunu’ söylediler ama biz doğrudan kendisinden haber almak görüşmek istiyoruz.”

“Bir kültür çalışanı olarak sanat alanında ilerlemek istiyorsak önce irademize sahip çıkmak zorundayız. Bu halkın, sanatın, doğanın iradeye ihtiyacı var.”

DRAMATURG NAZIM HİKMET ÇALIŞKAN

Bianet'e konuşan dramaturg Nazım Hikmet Çalışkan ise şu açıklamaları yaptı:

“Sanatçılar olarak özelde kendi derdimiz üzerinden katıldık. Sanat toplayıcılıktır. Duygusal olanı, paylaşımları, yaşananları toplar.

“Çözüm sürecinin sona ermesinin ardından toplayıcılığa çıktığımız zaman büyük duygusal kopuşlar, kaotik bir ortam ile karşılaştık. Bizim toplayıcılığımız acılarla doldu.

“Bir fotoğraf çekmek bile büyük bir kırıklığa neden oluyor. Sanatçıyı paranoya ve travmaya itiyor. Sanatla uğraşan insanlar olarak büyük bir bunalım yaşıyoruz.

“Bu toprağın insanlarıyız ve buradan besleniyoruz. Bu ülkenin geleceğini mafya babaları konuşuyor. Siyasi iktidarın tutarsızlığı zarar veriyor. Şiddet ortamında sanat üretimi zor hale geliyor.

“Ben iki yıldır Batman Büyükşehir Belediyesi’nde oyuncuydum. 12-13 turnemiz vardı ama hiçbirini yapamadık. Biz gitsek bile seyirci kalabalık yerlerden o kadar tedirgin ki gelmiyor.

“Öcalan’ın yaşadığını bilmek bile bize büyük bir moral olacaktır. Görüşme yapılmasını sağlamak en büyük kazanım olacaktır. Ama hiçbir sonuç alınmazsa bile direniş ve irade güzümüzü kanıtlamış olacağız.”

ZİYARET SAATLERİ DÜZENLENDİ

Öte yandan daha önce belirlenen ziyaret saati ise yoğun katılım ve açlık grevine katılanların daha fazla yorulmaması için yeniden düzenlendi. Buna göre, 10.00-13.00/ 15.00-18.00/ 19.00-21.00 saatleri arasında ziyaretçi ve basın kabul ediliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER