Çevirmen Şemsa Yeğin hayatını kaybetti

Yeğin dün 74 yaşında, kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti

Çevirmen Şemsa Yeğin hayatını kaybetti

Ödüllü edebiyat çevirmeni Şemsa Yeğin hayatını kaybetti.

Jack London, Howard Fast, Maksim Gorki, Elias Canetti, George Orwell, Thomas Pynchon, José Saramago, Carlos Fuentes, Sigmund Freud, Erich Fromm, Robert Briffault’nun yapıtlarını Türkçeye kazandıran Şemsa Yeğin, ABD’de Amerikan edebiyatı öğrenimi gördü.

Yazarlık yaşamına 1960’lı yıllarda yaşadığı ABD, Kanada ve Afrika ülkelerinden Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerine gönderdiği yazı ve röportajlarla başladı.

1970’lerden bu yana çeviriyle uğraşan Yeğin, 1979’da TYS’nin Hasan Ali Ediz Edebiyat Çeviri Ödülü’ne değer görüldü.

Şemsa Yeğin’in  dilimize çevirdiği kitaplar arasında Kulaktaki Meşale (Elias Canetti), Kurtarılmış Dil (Elias Canetti), Gözlerin Oyunu (Elias Canetti),Tara Sokağı (Maeve Binchy), Gerilla (Pomeroy),  Yararsız Bir Adam ( Maksim Gorki),  Yabanıl Toplumda Suç ve Gelenek (Bronislaw Malinowski), Kendim ve Ötekiler (Carlos Fuentes), Rosenbergler- Biz Sizin Oğullarınızız ( Robert Meerepol) gibi kitaplar da yer alıyor.

ŞEMSA YEĞİN KİMDİR?

Şemsa Yeğin, ABD’de Amerikan edebiyatı öğrenimi gördü.

Yazarlık yaşamına 1960’lı yıllarda yaşadığı ABD, Kanada ve Afrika ülkelerinden Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerine gönderdiği yazı ve röportajlarla başladı.

1970’lerden bu yana çeviriyle uğraşan Yeğin, 1979’da TYS’nin Hasan Ali Ediz Edebiyat Çeviri Ödülü’ne değer görüldü.

Şemsa Yeğin’in Türkçeye çevirdiği kitaplar şöyle:

Kulaktaki Meşale (Elias Canetti), Kurtarılmış Dil (Elias Canetti), Gözlerin Oyunu (Elias Canetti),Tara Sokağı (Maeve Binchy), Gerilla (Pomeroy), Yararsız Bir Adam ( Maksim Gorki), Yabanıl Toplumda Suç ve Gelenek(Bronislaw Malinowski), Kendim ve Ötekiler (Carlos Fuentes), Rosenbergler- Biz Sizin Oğullarınızız ( Robert Meerepol), Dinle Küçük Adam (Wilhelm Reich), Ölümcül Takip (Elmore Leonard), Aspidistra (George Orwell), Hamburg Barikatları (Larissa Reissner), Ünlü Aşk Mektupları(Ronald Tamplin),Yararsız Bir Adam (Maksim Gorki),Darağacından Notlar (Julius Fuçik), Denizin Çağrısı (Jack London), Sorunlu Aile (A. S. Neil), Yalnız Kadınlar Sokağı (Maeve Binchy), Çocuklarının Kaleminden ve Mektuplarıyla Rosenbergler (Robert – Michael Meeropol), Ressamın El Kitabı (Jose Saramago), Ve İnsan Otomobili Yarattı ( İlya Ehrenburg), Mokusei (Cees Nooteboom),Analar (Robert Briffault), Edebiyat Yaşamım (Maksim Gorki), Kadının Evrimi 1-2 (Evelyn Reed), Demir Ökçe (Jack London), Nisan Sabahı (Howard Fast), Günlük Yaşamın Psikopatolojisi (Sigmund Freud), Özgürlükten Kaçış (Erich Fromm), Özgürlük Yolu(Howard Fast),Artamonov Ailesi (Maksim Gorki),Dinle Küçük Adam (Wilheim Reich),Umut Devrimi (Erich Fromm), Fırtınadan Sonra(Howard Fast), Katıksız Sevgi (Jack London), Demir Ökçe (Jack London) ,Gurur Ağaçları (G.K. Cherston), Bilim ve Cinsiyet Ayrımı (Evelyn Reed)

Ayrıca İş Bankası Yayınları’ndan “Hayal Molaları İstanbul’un Bir köyünden Edebiyat Dünyasına Şemsa Yeğin” adlı Şemsa Yeğin’i anlatan bir kitap bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 17:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 2 yıl Önce

cevirmen uydurma bi turkce tercüman kelimesi ise göbeklitepedeki taslarda yaziyo asli odur.