'Cesur ve özgün bir sinema'

Özcan Alper'in yeni filmi 'Gelecek Uzun Sürer' Toronto'da büyük övgüler aldı.

'Cesur ve özgün bir sinema'

Özcan Alper’in yönetmenliğini üstlendiği Gelecek Uzun Sürer filminin dünya prömiyeri 9 Eylül Cuma günü 36. Toronto Film Festivali’nde yapıldı. Festivalde dünyanın dört bir yanından en iyi sinema filmi örneklerine yer verilen Çağdaş Dünya Sineması bölümü kapsamında gerçekleştirilen filmin galasına ilgi yoğundu.

Gösterimde filmin sunumunu festival başkanı Piers Handling gerçekleştirdi. Handling, filmin Alper'in ustalaşma ve olgunlaşma safhasının bir ürünü olduğunu belirtirken, filmin oldukça karmaşık, zor bir politik konuyu, kendine özgü bir sinematografiyle ustalıkla ele aldığının altını çizdi. Türkiye'nin İstanbul dışındaki coğrafyasına da hakim olan ve ülkenin politik sorunlarını cesaretle ele alan bir yönetmen olarak Alper'in, yeni Türkiye sinemasında kendine özgü diliyle dikkat çektiğini de sözlerine ekledi.

Film bitiminde seyirciler uzun bir süre salonu terk etmediler ve filmin yönetmeni Özcan Alper ile oyuncu Gaye Gürsel’i soru yağmuruna tuttular.

Gelecek Uzun Sürer Toronto Film Festivali’nin ardından Türkiye prömiyerini, 17-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek, 18. Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yapacak.

İlk filmi Sonbahar’la yurtiçi ve yurtdışında 30’dan fazla ödül alan Özcan Alper’in ikinci filminin yapımcılığını Almanya (UNAFILM) ve Fransa’yla (ARIZONA FILMS) beraber NAR FİLM üstleniyor.

"Savaş bir gün biterse kendimize şunu sormalıyız, peki ya ölüleri ne yapacağız, neden öldüler?" Cesare Pavese

Filmde İstanbul’da bir üniversitede doktora yapan Sumru’nun ağıt araştırmaları için ülkenin güneydoğusuna yaptığı yolculuk konu ediliyor. Filmin başrollerini Gaye Gürsel, Durukan Ordu, Sarkis Seropyan ve Osman Karakoç paylaşıyor.

Gelecek Uzun Sürer, 11 Kasım 2011’de Tiglon dağıtımıyla Türkiye’de vizyona girecek. (NTVMSNBC)

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER