Cannes'da Berivan karmaşası

Bakanlığın bandrol vermediği film Berivan, Cannes'da...

Cannes'da Berivan karmaşası

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bandrol vermediği ve Türkiye'de dağıtımı yasaklanan "Berivan/Bir Başkaldırı Destanı" adlı belgesel film, Cannes Film Festivali'nde sergilendi.

"Berivan/Bir Başkaldırı Destanı", Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "tarihi olayları çarpıtma, Türk milleti arasında kin ve nefrete teşvik ve PKK propagandası" gibi gerekçelerle yasaklanmıştı.

Bu ay içinde gösterime girmesi beklenirken yasaklanan filmin 30. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin yanı sıra Avrupa'nın 10'dan fazla ülkesinde gösterildiği belirtildi.

17 YAŞINDAKİ BERİVAN'IN HİKAYESİ

Aydın Orak'ın yönettiği, 1992'de Şırnak'ın Cizre ilçesinde gerçekleşen Nevruz kutlamalarından gerçek görüntülerle kurgulanan film 17 yaşındaki Berivan adlı bir gencin öyküsünü beyaz perdeye aktarıyor.

Filmin Yönetmeni Aydın Orak, 21 Temmuz’da twitter’da “Benim film berivani tc kultur bakani yasakladi, ayni bakanlik filmi cannes film festivali standinda tcyi temsilen sergiledi...” yazmıştı.

Berivan konusunda kafası karışık olan Bakanlık bugün de bir açıklama yaptı.

'BERİVAN' TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDEMEZMİŞ

Kültür Bakanlığı, dağıtımı yasaklanan 'Berivan/Bir Başkaldırı Destanı'nın Cannes'da Türkiye'yi temsil etmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Kültür Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün basın yayın organlarında yer alan ''Berivan'' adlı belgesel filmin Cannes Film Festivali'nde Türkiye'yi temsilen gösterime girdiği yönünde haberler yer aldığı hatırlatıldı.

Yapımcılığını, Yapım 13 Sinema ve TV şirketinin, yönetmenliğini ise Aydın Orak'ın yaptığı ''Destanedeki Serhıldane: Berivan (Bir Başkaldırı Destanı: Berivan'' adlı eserin ''Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'' gereği 24 Mart'ta incelenerek ''Değerlendirme ve Sınıflandırma Kuruluna sevk edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Sektör temsilcileri, üniversite öğretim üyeleri ve Bakanlık yetkililerinden oluşan 'Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulunun, eser hakkındaki 1 Nisan tarihli oy birliğiyle alınan kararı, 'Kamu düzenini olumsuz yönde etkileme amaçlı tarihi olayları çarpıtan, toplumda kin, nefret ve düşmanlığı körükleyen, Türk milletinin birlik ve beraberliğini bozucu, PKK propagandası yapan unsurlar içermesi nedeniyle ticari dolaşıma ve gösterime sunulması oy birliği ile uygun bulunmamıştır' şeklindedir.

Bu karar sonucunda filmin ticari dolaşıma girmesine izin verilmemiştir. Filmin festivallerde gösterilmesine yönelik olarak adı geçen kurulun herhangi bir karar alması uluslararası sözleşmeler gereği mümkün değildir.''

Açıklamada, adı geçen filmin Cannes Film Festivali'nde Türkiye'yi resmi olarak temsil etmesinin de söz konusu olmadığı vurgulandı.

 

YORUM EKLE