Cannes Film Festivali başladı

68. düzenlenen Cannes Film Festivali başladı

Cannes Film Festivali başladı

68. Cannes Film Festivali, 27 yıl aradan sonra ilk kez kadın bir yönetmenin filmiyle perdelerini açtı. Festivalde ayrıca ilk defa Onur Ödülü Palme d’Or’u kadın yönetmene, Agnes Varda’ya verilecek.

Festival, başrolünü Fransız oyuncu Catherine Deneuve’un oynadığı Emmanuelle Bercot’un “La Tete Haute” filminin gösterimiyle açıldı.

Cannes 1987’de tarihinde ilk kez kadın yönetmen Diane Kurys’un Man in Love filmiyle açılmış ve o tarihten itibaren festivalin açılış film seçkisinde kadın yönetmenlerin filmleri yer bulamamıştı.

Festival tarihinde bir ilk daha yaşanacak, bu yıl Onur Ödülü Palme d’or’u Yeni Dalga akımının yönetmenlerinden Agnes Varda’ya verilecek.

Açılış törenine Fransa Kültür Bakanı Fleur Pellerin ve Adalet Bakanı Christiane Taubira da katıldı. Dünyanın önemli sinema etkinlikleri arasında yer alan Cannes Film Festivali, 24 Mayıs’ta düzenlenecek Altın Palmiye ödül töreni ile son bulacak.

İKİ TÜRKİYELİ YÖNETMEN

Toplamda 83 filmin yarıştığı festivalde Ziya Demirel kısa metraj dalında “Salı” ile Deniz Gamze Ergüven ise “Yönetmenlerin 15 Günü” adlı paralel seçkide Fransız yapımı “Mustang” isimli filmiyle yarışıyor.
JÜRİ

Joel ve Ethan Coen’in başkanlık ettiği festival jürisinde Fransalı oyuncu Sophie Marceau, Kanadalı sinemacı Xavier Dolan, İngiltereli oyuncu Sienna Miller, Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro, İspanyalı oyuncu Rossy de Palma, Malili şarkıcı Rokia Traore ile Amerikalı aktör Jake Gyllenhaal yer alıyor.

ALTIN PALMİYE ADAYLARI

Bu yıl Altın Palmiye’ye aday olan filmler ve yönetmenleri ise şöyle :
* Sicario: Denis Villeneuve
* The Sea of Trees: Gus Van Sant
* Louder Than Bombs:Joachim Trier
* Youth: Paolo Sorrentino
* Saul Fia: Laszlo Nemes
* Mia Madre: Nanni Moretti
* Mon Roi: Maiwenn
* The Lobster: Yorgos Lanthimos
* Macbeth: Justin Kurzel
* Umimachi Diary: Hirokazu Kore-Eda
* Shan He Gu Ren: Jia Zhang-Ke
* Nie Yinniang: Hou Hsiao Hsien
* Carol: Todd Haynes
* Il Racconto Dei Racconti: Matteo Garrone
* Margurite et Julien: Valerie Donzelli
* La Loi du Marche: Stephane Brize
* Dheepan: Jacques Audiard

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2015, 19:50
YORUM EKLE