Bianet'ten 14 dilde 'barış' mesajı

"Barış" diye Adigece, Abhazca, Arapça, Ermenice, Gürcüce, Hemşince, Judeo-Espanyol, Kürtçe, Lazca, Osetçe, Romanca, Rumca, Süryanice ve Türkçe seslendik. Çünkü biliyoruz ki "barış" her dilde güzel; her dilde olunca daha da güzel...

Bianet'ten 14 dilde 'barış' mesajı

Bianet, 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle Türkiye'de konuşulan anadillerde barış mesajının verildiği bir video hazırlandı.

Bianet'in web sayfasından paylaşılan videoda, Türkiye'de konuşulan 14 dilde barış denildi.

Yaklaşık 40 saniye süren video, sosyal medyada da yoğun ilgi gördü.

Bianet Genel Yayın Yönetmeni Haluk Kalafat, Türkiye ve dünyada yaşanan çatışmalardan dolayı neredeyse 3'üncü dünya savaşı yaşandığını belirterek, bu savaş ortamından ancak oturup konuşularak çıkılabileceğini söyledi.

Kalafat, "Başka yolu yok insanların birbirini dinlemesi gerekiyor. Burada bizim dil dediğimiz şey, insanların birbirini anlamasıdır" dedi. Her dilin değerli olduğunu ve herkesin barış diyerek daha da değerli olacağını kaydeden Kalafat, "O yüzden anadil günün de barış isteyelim dedik. Bu dili istemek zor bir mücadeledir, son zamanlarda bu daha da zor hale geldi. Şuan barışa ihtiyacımız var" diyerek, insanların barış demekten çekinir hale geldiğini vurguladı.

Bianet geçtiğimiz yıllarda da anadil günü kapsamında farklı dillerde hikâye, öykü ve masalların yanında yemek tarifleri de yayınlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2016, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER