Berlin festivali'nden önce İstanbul'da

İranlı yönetmen Cafer Panahi'nin filmleri, 61. Berlin Film Festivali'nden önce İstanbul Modern Sinema'da izleyiciyle buluşacak.

Berlin festivali'nden önce İstanbul'da
İstanbul Modern'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul Modern Sinema, 3 ve 10 Şubat tarihlerinde İran sinemasının öncülerinden Cafer Panahi'nin filmlerine ev sahipliği yapacak.

1995 yılında 48. Cannes Film Festivali'nde "Altın Kamera" ödülü alan "Beyaz Balon", 1998 yılında 17. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde "Altın Lale"yi kazanan "Ayna" ve 2000'de 57. Venedik Film Festivali'nde "Altın Aslan" ödülünü alan "Daire"nin de aralarında olduğu beş uzun metrajlı filmden oluşan program, 61. Berlin Film Festivali'nden bir hafta önce İstanbul Modern Sinema'da gösterilecek.

Programda, yedi yaşındaki Raziye'nin yılbaşı hediyesi için istediği Japon balığına ulaşma öyküsünü, Abbas Kiarostami'nin senaryosuyla aktaran ve İran sokaklarında geçen yabancı ve karmaşık bir hayat kesitini yansıtan 1995 yapımı "Beyaz Balon", küçük Mina'nın, modern İran'ın sosyo-kültürel yaşantısına ayna tutan bir metafor olduğunu anlatan 1997 yapımı "Ayna", izleyicinin beğenisine sunulacak.

Ayrıca, İran'daki sosyal sınıf farkını ve erkeklerin sıkışmışlıklarını, yaşadıkları çaresizliği öne çıkaran sürükleyici bir dram olan 2003 yapımı "Kanlı Altın", kadınların futbol maçına alınmadığı İran'da "her şeyi yapmanın bir yolu olduğu" fikrinden yola çıkarak, futbol maçına erkek kılığında giden kadınların heyecan dolu dramını anlatan, yönetmenin komedi unsurları içeren ilk ve tek öyküsü 2006 yapımı "Ofsayt", farklı geçmişlerden gelen ve toplumun baskısı altında kapana kısılmış dört kadın karakter üzerinden daireden çıkmanın imkansızlığını gösteren bir başyapıt olan 2000 yapımı "Daire", program kapsamında gösterilecek filmler arasında yer alıyor.

3 Şubatta, saat 13.00'de "Beyaz Balon", 15.00'de "Ayna", 17.00'de "Daire", 19.00'da "Kanlı Altın", 10 Şubatta 13.00'de "Ofsayt", 15.00'de "Beyaz Balon", 17.00'de "Ayna", 19.00'da "Daire" izleyiciyle buluşacak.

Ajanslar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER