Antik çağlardan günümüze kalan en eski 5 kıyafet

Bu koleksiyonda yer alan kıyafetler, dünyanın bilinen en eski kıyafet parçaları.

Antik çağlardan günümüze kalan en eski 5 kıyafet

Adem ile Havva’nın, cennetten kovulduktan sonra yaptıkları ilk iş, kendilerini yapraklarla örtmek olmuştu ya da gelişen kol ve bacakları karşısında şaşıran canlılar, bir anda pantolon ve modaya uygun bir tişört giymenin daha yararlı olacağına karar verdiler.

İnandığınız hikaye ne olursa olsun, giyinmek tarihin önemli bir parçası. Havalı takım elbiseler, üniformalar, futbol formaları veya pantolonlar; tarihin sayfalarında en az onları giyen insanlar kadar önemli bir yer tutuyorlar.

Bu koleksiyonda yer alan kıyafetler, dünyanın bilinen en eski kıyafet parçaları.

TARKAN ELBİSESİ (MÖ. 2800)


Tarkan elbisesi, dünyanın bilinen en eski kıyafet parçası ve ilk Hanedanlık Dönemi’ne tarihlendiriliyor (MÖ. 2800). “Tarkan” ismi, Kahire’nin güneyinde yer alan bir Antik Mısır mezarlığının adından geliyor. Elbise, 1913’te Petrie Müzesi tarafından bu mezarlıkta gerçekleştirilen kazılarda, bir keten yığınının arasında bulundu ve nihayet 1977 yılında Victoria ve Albert Müzesi’nin Tekstil Muhafaza Atölyesi tarafından temizlendi. Elbise, şu anda İngiltere’deki Petrie Müzesi’nde sergileniyor.

DÜNYANIN EN ESKİ SÜTYENİ (MS. 1400)


“Sütyen” kelimesi 20. yüzyılda kullanılmaya başlandı, ancak sütyenin tarihi MS. 1390 ve 1485 yılları arasına kadar uzanıyor. Bu sütyen, Avusturya’daki Lengberg Kalesi’nin restorasyonu sırasında, deri parçası, ayakkabı, kumaş ve halat gibi eşyalarla birlikte bulundu. Eşyalar arasında bulunan bu sütyen, dantel ile süslenmiş 4 keten sütyenden bir tanesiydi. Bu sütyenlere giyildikleri dönemde “göğüs çantası” (breastbag) adı veriliyordu.

3,300 YILLIK PANTOLONLAR


Çin’de, Tarım Havzası’ndaki Yanghai Mezarlığı’nda kazılarını gerçekleştiren Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden bir kazı ekibi bu keşfe imza attı. Dünyanın en eski kıyafet örneklerinden olan bu pantolonlar, göçebe çobanlara aitti ve tarihleri 3,300 yıl öncesine dayanıyordu. İklim sayesinde hem pantolonlar, hem de bunları giyen insanların kalıntıları iyi bir şekilde muhafaza edilmişti.

ARENİ-1 AYAKKABISI (MÖ. 3500)


Dünyanın en eski ayakkabısını, 2008 yılında, Ermeni bir yüksek lisans öğrencisi, Ermenistan’ın Vayots Dzor şehrindeki Areni-1 Mağarası’ndaki kazı esnasında keşfetti. Bu tek ayakkabı, mağaranın koşulları ve etrafındaki koyun gübreleri sayesinde, bulunduğunda neredeyse mükemmel bir durumdaydı. Dünyanın bilinen en eski ayakkabısı MÖ. 3500 yılına tarihlendiriliyor ve şu anda Ermenistan Tarih Müzesi’nde sergileniyor.

MÖ. 2500 YILINDAN KALMA CÜZDAN


Almanya’nın Leipzig şehrinin yakınında gerçekleşen kazılarda, arkeologlar dünyanın en eski cüzdanı olduğuna inandıkları bir cüzdan keşfettiler. Malzemesi oldukça aşınmıştı, ancak cüzdanın süslemeleri hala seçilebiliyordu; neredeyse 100’e yakın köpek dişi bir araya yerleştirilmişti. Cüzdan, MÖ. 2500 ve 2200 yılları arasına tarihlendirilen bir mezar içerisinde keşfedildi. Köpek dişleri Taş Devri boyunca da çok popüler bir süsleme öğesiydi.

(Kaynak: Arkeofili)

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2016, 11:40
YORUM EKLE