Antalya’da 'gerilla' krizi: Film yarıda kesildi

İnsan Seli‘nin bir sahnesinde yer alan Türkçe altyazıda “gerilla” kelimesine izleyiciler tepki gösterdi

Antalya’da 'gerilla' krizi: Film yarıda kesildi

Bu yıl Ulusal Yarışma’yı organizasyondan çıkararak tepki toplayan 54. Uluslararası Antalya Film Festivali daha ilk yarışma filmi gösterimiyle bir krize daha ev sahipliği yaptı.

‘İnsan Seli‘ (Human Flow) adlı belgesel, izleyicilerin altyazılarda geçen “gerilla” kelimesine tepki göstermesi nedeniyle yarıda kesildi.

Yarışma filmlerinden Ai Weiwei yönetmenliğindeki İnsan Seli‘nin Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde çekilen bir sahnesinde yer alan Türkçe altyazıda “gerilla” kelimesinin geçmesine bazı izleyiciler tepki gösterdi, bazıları ise tepki olarak açık hava sinemasından ayrıldı.

Birkaç dakika altyazısız devam eden filmin gösterimi, teknik sorunların çözülemediği gerekçesiyle ileri bir tarihte gösterilmek üzere yarıda kesildi.

Film ile ilgili teknik sorunun çözülemediğini ifade eden bir yetkili, “Filme bu koşullarda devam edemeyiz ve doğal olarak sonlandırmak durumundayız. Bu film, sağlıklı şekilde yeniden gösterilecektir. Filmin başka bir gün yapılacak gösterimine sizleri yeniden davet edeceğiz. Biletlerinizi yeni gösterimde kullanabileceksiniz” dedi.

Belgesel, 65 milyon insanın; savaş, açlık ve iklim değişikliği nedeniyle zorla yerlerinden edilmesini anlatıyor. Afganistan, Bangladeş, Fransa, Yunanistan, Almanya, Macaristan, Irak, İsrail, Meksika, Pakistan, Filistin, Sırbistan, Suriye, Türkiye ve diğer ülkelerde 1 yıl boyunca çekilen yapım, ülkelerdeki yaşanan afetleri, görüntüler ve fotoğraflarla yansıtıyor.

İnsan Seli 17-18 Kasım 2017’de Ai Weiwei’nin “Ai Weiwei Porselene Dair”  adlı sergisinin sürmekte olduğu Sakıp Sabancı Müzesi‘nde de gösterilecek.

(Kaynak: Sanatatak)

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 13:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER