Altın Portakal'da sansür skandalı

Aykırı ifade ve içerik tartışması....

Altın Portakal'da sansür skandalı

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yarışacak, belgesel filme sansür uygulndı. 

'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' belgesel filminin "Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği" gerekçesi ile çıkarıldı.

Jüri üyeleri Berke BaşAyşe Çetinbaş ve Seray Genç bir açıklama yaparak yaşanan duruma tepki gösterdi.

İşte jürinin yaptığı o basın açıklaması:

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması ön jürisi olarak, festivale başvuran belgesel filmler arasından bizden talep edildiği üzere 15 filmi yarışmaya değer bulduk ve festival yönetimine bildirdik.

Festival yönetimi tarafından kamuoyuna açıklanan yarışma filmleri listesinden seçmiş olduğumuz 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' belgesel filminin "Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği" gerekçesi ile çıkarılmış olduğunu öğrendik.

Biz ön jüri olarak, bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun TCK'ya göre değerlendirilmesini ve listeden çıkarılmasını bir sansür olarak niteliyoruz. Böyle bir durumu kabul edilemez bulduğumuzu festival yönetimi ile paylaşmamıza ve bu durumun düzeltilmesini talep etmemize rağmen, festival yönetimi bu kararını değiştirmemiştir.  Bu şartlarda, böyle bir sansürün hiçbir şekilde parçası olmayacağımızı ifade ederek bu kararı tanımıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2014, 15:32
YORUM EKLE