30 liralık yövmiyeyle filmini Berlin'e yolladı

Koçak'ın 'Yün Bebek' filmi, kadının kadına şiddetini konu alıyor...

30 liralık yövmiyeyle filmini Berlin'e yolladı

Mersin'de köylü kadınların oynadığı ve kadının kadına şiddetini konu alan 'Yün Bebek' filminin yönetmeni ve senaristi Ümmiye Koçak, narenciye bahçelerinde işçilik yapıp, kazancıyla eserinin montajını ve alt yazılarını tamamlayarak, yarışmak üzere filmini Berlin Film Festivali'ne gönderdi.

Mersin'e 80 kilometre uzaklıktaki Arslanköy Beldesi'nde çekilen Yün Bebek filmi, zorlu kış şartlarında Toroslar'ın zirvesinde yaşayan küçük bir Yörük kızı olan Elif'in hikayesini anlatıyor.

BERLİN FİLM FESTİVALİNDEN DAVET GELDİ

Arslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu 55 yaşındaki Ümmiye Koçak ve arkadaşları, kaba kurgusu biten filmlerine, geçtiğimiz günlerde yapılan 49’uncu Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de gala yapmışlardı. Galada, sanat dünyasından olumlu tepkiler alan Koçak ve ekibine, bu kez de Berlin Film Festivali’nden davet geldi.

Günlük 30 lira yövmiye kazanan Koçak, festivale filmini gönderebilmek için mevcut kazancıyla eserinin montajını ve alt yazılarını tamamlayarak, yarışmak üzere Berlin Film Festivali'ne gönderdi.

'KATILIM VE KARGO ÜCRETİNİ DENKLEŞTİRİP FİLMİ YARIŞMAYA GÖNDERDİM'

49'uncu Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne de parasızlık nedeniyle katılamadıklarını, ancak gala yaparak ilk kez seyirciyle buluştuklarını belirten Ümmiye Koçak, şöyle dedi:

"Antalya'da olumlu tepkiler aldık. Galanın ardından Berlin Film Festivali'ne katılmamız için teklif geldi. Önce parasızlık nedeniyle katılmak istemedim. Sonra emeğimize haksızlık olduğunu düşününce çareyi narenciye bahçesinde 30 lira yevmiye ile çalışmakta buldum. Köylü bir kadın olarak başka ne yapabilirim ki? Mecburen çalışmak zorundayım. Çünkü bu filmi bitireceğime dair kendi kendime söz vermiştim. Son olarak 125 Euro katılım ücreti ve 150 lira kargo parasını da denkleştirip, filmi yarışmaya gönderdim."

'BU FİLMİ ÇOK ZOR ŞARTLARDA ÇEKTİM, BİZE DESTEK VERİLSİN'

Filmin gişe filmi değil, sosyal içerikli bir film olduğunu anlatan Ümmiye Koçak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den destek istedi. Bakanlara seslenen Koçak, "Bir Anadolu kadını, bir köylü kadını olarak bize destek verin. Ben bu filmi çok zor şartlarda Berlin'e gönderdim. Bu filmi Berlin'e Anadolu kadının sesi olarak gönderdim. Bu filmin Berlin'den ödülle döneceğine inanıyorum. Lütfen bize yardım edin" diye konuştu.

FİLMİN ÇEKİMLERİNDE 3 KİŞİ YARALANDI

Yörük Kızı'nda, kadının kadına şiddeti konu alınıyor ve filmde sadece kadın karakterlere yer veriliyor. Arslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu oyuncuları ve bölge insanlarının rol aldığı filmde, dekor ve kostüm olarak 30 yıl öncesinin eşyaları kullanılmış.

Toroslar'ın zirvesinde 3 metreyi bulan karda yapılan çekimler sırasında, filmde rol alan bir kadın düşerek elini kırdı, biri belini incitti ve teknik ekipte görevli bir personelin de başına buz parçası düştü. (ygazete)

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2012, 23:25
YORUM EKLE