23. İstanbul Caz Festivali programı açıklandı

İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali 23’üncü kez, 27 Haziran-25 Temmuz arasında gerçekleştirilecek

23. İstanbul Caz Festivali programı açıklandı
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali 23. kez, 27 Haziran-25 Temmuz arasında gerçekleştirilecek. Festival bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak.

23. İstanbul Caz Festivali, 20’nin üzerinde mekânda 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek yaklaşık 50  konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin efsaneleriyle buluşturacak. 

Başta müziğin efsane ismi Nile Rodgers ve grubu Chic olmak üzere, aralarında Damon Albarn & Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası (The Syrian National Orchestra for Arabic Music), Kamasi Washington, Ernest Ranglin, Hugh Coltman, Joss Stone & Vintage Trouble ve Gregory Porter gibi caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak olan festival, bu yıl da Anadolu yakasında “Parklarda Caz” ve “Gece Gezmesi” etkinliklerini gerçekleştirecek. 

Festival programında bu yıl ayrıca ilk kez çocuklara yönelik bir etkinlik de yer alıyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı programda tüm gün boyunca konserler ve çeşitli atölyeler düzenlenecek.

200 SANATÇI 50 KONSER

Damon Albarn, Lil’ Silva ve Brian Eno gibi prodüktörlerle yürüttüğü Africa Express projesi kapsamında, şef Issam Rafea önderliğindeki eski ve yeni üyeleriyle Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası (The Syrian National Orchestra for Arabic Music) ile özel bir projeye imza atıyor. İngiliz müzisyen bu orkestra ile 2010 tarihli kült Gorillaz albümü Plastic Beach’te de çalıştı. Damon Albarn ve sürpriz konukları bu konser ile Suriye kültürü ve müziğine bir saygı duruşu gerçekleştirecek. Sınırlı sayıda konser veren ve Holland Festival, Royal Festival Hall ve Glastonbury’den sonra İstanbul’a konuk olacak bu özel proje, 27 Haziran Pazartesi, 21.30, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde dinleyebilirsiniz.

‘GECE GEZMESİ’ KONSERLERİ

Geçtiğimiz yıl Kadıköy’ün farklı mekânlarında konserlere yer veren “Gece Gezmesi”, ikinci yılında daha da geniş bir program sunacak. Elif Çağlar, DANdadaDAN, Son Feci Bisiklet, Plaistow, Hey Douglas, Önder Focan & Şallıel Bros. topluluklarının sahne alacağı etkinlik 21 Temmuz akşamı 18.00-03.00 arasında Kadıköy’de dinlenebilir.

23. İstanbul Caz Festivali programının detaylı bilgilerine şuradan ulaşabilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 16:56

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER