‘12 Eylül'ü eleştirmeye bir tek solcular cesaret etti’

Ünlü oyuncu televizyonu yerden yere vurdu…

‘12 Eylül'ü eleştirmeye bir tek solcular cesaret etti’

Film Arası Sinema Dergisi'nin son sayısına konuk olan ünlü oyuncu Cezmi Baskın, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Suat Köçer'in sorularını yanıtlayan usta oyuncu Cezmi Baskın, tiyatro ve sinema serüvenine dair düşüncelerini Film Arası'yla paylaştı. 12 Eylül Darbesi'ni bir tek solcu sinemacıların eleştirebildiğini söyleyen ünlü oyuncu, Türkiye'deki darbelerin hep sağcılara yaradığını söyledi. İşte Cezmi Baskın'la yapılan röportajdan bazı bölümler:

 

YÖNETMENLER YA SOLCU, YA DA DEMOKRATTIR

Demokrat ya da solcu olmayan sinemacı pek yok. Belki artık gençler, yeni iktidarla birlikte güven kazanıp bu alana girmiş olabilir. Bizim dönemimizde bütün yönetmenler sol tandanslıydı ve bizler de böyle bir ortamda çalıştık. Sadece kendi dünya görüşümüzden insanlarla çalışırdık. Böyle bir seçiciliği yapıyorum.

 

12 EYLÜL'Ü ELEŞTİRMEYE BİR TEK SOLCULAR CESARET ETTİ

12 Eylül filmleri çekenlerin solcular olduğunu görüyoruz. Mesela ülkücü arkadaşların böyle bir film çektiğini görmedik. Ya da dindar çevrelerin bu konuda film çektiklerini görmedik. Ortaya bir şey koysunlar, üzerine tartışalım. Bu darbelerin kimin işine yaradığını da görelim. Biz diyoruz ki, darbeler hep sağcıların işine yaradı.

 

TELEVİZYON BİR SÖMÜRÜ ARACI

Televizyon bir sömürü aygıtı. Hem bizi, hem de seyirciyi, beyin ve fizik açısından bir yıpratma aracı. Ama bunun karşılığında da bir para ödeniyor. Reklâmcı, ürün sahibinden para kazanıyor, kanala kazandırıyor. Kanal, yapımcıya kazandırıyor. Yapımcı da bana kazandırıyor. Böyle katlanarak giden bir sömürü ve yıpratma aracı. Evet, sömürüyor ve besliyor. Belki de sömürmek için besliyor. (GAZETECİLER.COM)

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 11:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER