İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu'nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği suçlamasıyla aldığı hapis cezasının yankıları sürerken, kulislerde, İmamoğlu'nun İçişleri Bakanlığı'nın başlattığı, "terör soruşturması"nda, önümüzdeki günlerde görevden alınacağı yönünde bir beklenti var. 

AFAD, Cemil Barlas'ı da isyan ettirdi: Bu bir kepazeliktir AFAD, Cemil Barlas'ı da isyan ettirdi: Bu bir kepazeliktir

İmamoğlu'nun hakaret davasında aldığı siyasi yasak ve hapis cezası sonrası dikkatler, İBB'ye yönelik başlatılan terör soruşturmasında. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kasımda, gazetecilerin yönelttiği, "Terör soruşturması sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanacak mı" sorusuna, "Bu tip bir kayyum, böyle bir değerlendirme gündemimizde yok" yanıtını vermişti.

euronews’in edindiği kulis bilgisine göre, İBB’ye bir kayyum ataması beklenmiyor, ancak ocak ayının ilk günlerinde Ekrem İmamoğlu'nun görevden uzaklaştırılması yönünde bir beklenti var. Belediyede, bu yönde hazırlıkların olduğu ve pek çok çalışanın da iş aramaya başladığı belirtildi.

euronews'e konuşan kaynak, görevden uzaklaştırma söz konusu olduğundan Belediye Meclis'inde yeni başkanın atamasının yapılacağını ifade etti.

Soylu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İmamoğlu'nu hakaret davasında suçlu bulunduğu için görevden alamayacağını, ancak terör soruşturmalarında İçişleri Bakanlığı'nın böyle bir yetkisinin olduğunu söylemişti.