Bodrum’da beşi çocuk 12 kişinin öldüğü umut yolculuğunda ikinci bottaki faciada eşi 27 yaşındaki Zahim Kurdi, oğulları üç yaşındaki Aylan Kurdi ile beş yaşındaki Galip Kurdi’yi yitiren ve kendisi bitkin halde sahile ulaşan baba Abdullah Kurdi, ifadesinde o geceyi anlattı.

Daha önce iki kez ‘insan kaçakçılarına‘ para verdiklerini ve Kos adasına geçmek istediklerini söyleyen Kurdi, “Birisinde Sahil Güvenlik ekipleri bizi yakaladı. Serbest kaldık. Diğerinde organizatörler sözünde durmadı ve botu getirmedi. Bu kez kendi olanaklarımızla botu temin ederek kürek çekerek geçmeye çalıştık” dedi.

EŞİMİ VE ÇOCUKLARIMI ARADIM BULAMADIM

Sahilden 500 metre kadar açıldıktan kısa bir süre sonra botun su almaya başladığını belirten acılı baba, hayatının en zor anlarını şöyle anlattı: “Ayaklarımız ıslanıyordu. Su arttıkça panik başladı. Ayağa kalkınca olanlar oldu. Can yeleklerimiz vardı ama ayağa kalkanlar nedeniyle bot birden alabora olup ters döndü. Eşimin ellerinden tutuyordum. Çocuklarım ellerimin arasından kaydı. Bota tutunmaya çalıştık. Havası gittikçe söndü. Gecenin karanlığında herkes bağırıyordu. Bu nedenle sesimi çocuklarıma ve eşime duyuramıyordum. Herkes çığlık çığlığaydı. Işıklara bakarak karaya doğru yüzmeye çalıştım. Karaya çıktığımızda eşimi ve çocuklarımı aradım bulamadım. Korkudan kaçtıklarını düşündüm, Bodrum’a geldik. Sonra şehirde buluştuğumuz noktaya gelmediklerini görünce hastaneye giderek acı haberi aldım.”

KOBANİ’YE DEFNEDİLECEK

Baba Kurdi’nin Muğla Adli Tıp Kurumu’nda bulunan iki çocuğuyla eşinin cenazesinin alacağı ve Suriye’nin Türkiye sınırındaki Kobani kentine götürerek toprağa vereceği kaydedildi.

Bu arada anne Zahim Kurdi’nin cesedinin saat 04.30’da çocuklarından 100 metre uzaklıkta sahile vurduğu belirtildi.