Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, sosyal medyada paylaşılan görüntülerdeki kişilerin mülteci olmadığını, yerel kıyafetleriyle seminerlerde konuşmacı olarak yer alan bilim insanları olduğunu açıkladı.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, bazı sosyal medya hesaplarında Maltepe Mimar Sinan Öğrenci Yurdu'ndan paylaşılan görüntülerdeki kişilerin mülteci oldukları iddiasıyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, sosyal medyada gündem olan fotoğraftaki kişilerin mülteci değil, seminerlerde konuşmacı olarak yer alan bilim insanları ve katılımcı gençler olduğu belirtildi. 

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Seyahatsever Projesi ile bugün itibariyle 60 bin gencimiz yaz tatillerini kendi evleri olan yurtlarımızda geçirmiştir. Aynı zamanda yurtlarımız, öğrencilerin konaklamadığı günlerde ulusal ve uluslararası genç etkinlikleri için katılımcılara ayrıca tahsis edilmektedir.

Bu kapsamda Maltepe Mimar Sinan Öğrenci Yurdu 40 farklı ülkeden gelen gençlerin katılımıyla düzenlenen 4. Uluslararası Gençlik Buluşması için 20 Ağustos 2022 tarihine kadar konaklama noktası olarak belirlenmiştir. Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerde yer alan şahıslar ise yerel kıyafetleriyle seminerlerde konuşmacı olarak yer alan bilim insanları ve katılımcı gençlerden oluşmaktadır. Şahısların mülteci olduklarına ilişkin bilgiler tamamıyla dezenformasyondur. Kamuoyunun bilgilerine sunarız."