Şubat ayında seyirciyle buluşmaya hazırlanan “Kötü Kedi Şerafettin” sadece 2016’nın en çok merak edilen filmlerinden biri değil, aynı zamanda Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en kaliteli animasyon filmi olarak geliyor.


Bülent Üstün’ün kült çizgi kahramanı “Kötü Kedi Şerafettin”in mürekkepten beyazperdeye uzanan yolculuğu 2006 yılında, öykü ve karakter haklarının alınmasıyla başladı. Tüm zamanların en arıza kedisinin yaratıcısı Bülent Üstün, 2011-2012 yılları arasında yönetmenler Mehmet Kurtuluş ve Ayşe Ünal’la birlikte filmin senaryosunun ilk halini ortaya çıkardı. 2013 yılında Levent Kazak önce danışman sonra senarist olarak “Kötü Kedi Şerafettin” ekibinin bir parçası oldu.

BU ANİMASYON FİLMİ ÇOCUKLAR İÇİN DEĞİL!

Storyboard aşamasında 5 çizer 70 binin üzerinde kare çizdi. Kurgu bu çizimlerle başladı. Aynı anda, karakterlerin 3 boyutlu dünyaya uyarlanma süreçleri başladı. Karakterlerin duyguları yansıtacak kabiliyette olmasına bilhassa önem verildiğinden, özel kas ve iskelet sistemleri hazırlandı. Sanat tasarımı ekibi ise, binlerce Cihangir fotoğrafından ve çizgi romanın görsel evreninden stilize bir İstanbul yaratmakla meşguldü.  

Duygu Başara’nın cast direktörlüğünde bir araya gelen yıldız oyuncu kadrosuyla, uzun süren okuma provalarının ardından 5 aya yayılan dublaj maratonu başladı.

Filmin seslendirme kadrosunda Uğur Yücel (Şero), Demet Evgar (Misket), Okan Yalabık (Çizer / Adnan), Güven Kıraç (Rıza), Gökçe Özyol (Rıfkı), Ahmet Mümtaz Taylan (Tonguç), Yekta Kopan (Cemil), Ayşen Gruda (Hasene) ve Cezmi Baskın (Şemistan) yer alıyor.

“Kötü Kedi Şerafettin” Berlin Film Festivali bünyesindeki markette uluslararası ilgiyi üstüne çekti ve dünyanın en büyük animasyon festivallerinden biri olan Annecy'de ‘Yapımı Devam Eden Filmler’ kategorisindeki yarışmaya, Rio ve Buz Devri filmlerine de imza atmış olan Blue Sky Stüdyoları’nın son çalışması Snoopy ve Charlie Brown Peanuts Filmi gibi yapımlarla birlikte seçildi. Bunun devamında da Cannes Film Pazarı ve Amerikan Film Pazarı gibi büyük film pazarlarında “Kötü Kedi Şerafettin”in uluslararası satışı gerçekleştirildi.

STAR WARS’UN BAŞ ANİMATÖRÜ, “KÖTÜ KEDİ ŞERAFETTİN”İN EKİBİNDE

Yıldız Savaşları (Star Wars), Yenilmezler (Avengers) ve Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)  gibi filmlerde baş animatör olarak çalışmış olan Arslan Elver'in danışmanlığında ve Ahmet Tabak’ın süpervizörlüğünde 40 animatör Türkiye'de ve dünyada ses getirecek bir animasyon kalitesine imza attı.

Özgür Yılmaz yönetiminde, Melis Şeylan’ın sanatçı bakışıyla ve Barış Ulus’un görüntü yönetmenliğinde 70’in üzerinde sanatçı 20 ayda  sıfırdan Cihangir’i, arabaları, evleri, kedileri, köpekleri bilgisayarda modelledi, boyadı, ışıklandırdı, her bir ayak sesini ve kapı gıcırtısını tek tek kaydetti, film müziği üzerinde 6 ay çalışıldı ve tadına doyum olmaz bir seyirlik ortaya çıkardı.

“Kötü Kedi Şerafettin” 5 Şubat’ta Türkiye'de ve yine Şubat ayı içinde Almanya, Avusturya ve İsviçre başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde vizyona girmeye hazırlanıyor.