Birçok insanın hayali, kendi işinin patronu olmak ve işini en doğru şekilde yürüterek büyüme sağlamaktır.

Bir kısım kendi imkanlarıyla hayalini gerçekleştirirken, bir kısım ise amacına ulaşamamaktadır. İtibar görecek ve insanların rağbet göstereceği bir işin kurulması basit basamaklardan oluşmaz. Öncelikle konu ya da işin analizleri, değerlendirme ve sonuçları çok iyi yapılmalıdır. Yani baştan sona plansız bir şekilde gidilmemesi işin olumlu bir yolda ilerlemesine katkı sağlayacaktır. Bunun dışında işin kurulmasına etki eden en önemli noktalardan diğeri ise kaynak ya da sermayedir. Hatta ve hatta ana unsurlardandır. Sonuçta bir işin kurulmasındaki temel amaç kazanç sağlamaksa, ürün ya da hizmetlerin devreye sokulabilmesi için sermaye gerekir. Bu noktada sermaye sıkıntısı çekenlerin imdadına kosgeb faizsiz kredi desteği yetişmektedir.

Kosgeb Nedir?

Kosgeb, 1990 yılında devreye girmiş, küçük ve orta hizmetler veren işletmelere karşılıklı ya da karşılıksız olarak maddi destek sağlayarak sanayi paylarını arttıran kuruluşlardan biridir. Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan kuruluş çalışmalarını, Bilim ve Sanayi Bakanlığı'na bağlı olarak sürdürmektedir. Son dönemlerde kendi işini kurmak isteyen girişimci adaylarına da faizsiz kredi desteği sağlamakta ve berdiği kredileri bazı ayrıcalıklı kişilerden tahsil dahi etmemektedir.

Kosgeb Faizsiz Kredi Nedir?

Yaratıcı olan girişimcilerin ticarete atılması ve hem kendilerine hem de ülkeye fayda getirmesi amacıyla Kosgeb tarafından sağlanan kredilerdir. Sağlanan krediler girişimcinin bazı özelliklerine göre farklılık göstermekle beraber, geri ödemeli ya da geri ödemesiz olarak sınıflandırılabilir.

Kosgeb Faizsiz Krediye Başvuru Nasıl Yapılır?

Girişimcilerin kosgeb faizsiz kredi desteği almak için kosgeb tarafından ilan edilmiş tarihleri takip etmesi zorunludur. Tarihler dışında yapılan tüm başvurular kayıt dışı sayılır. Resmi internet sitesi üzerinden başvuru kayıt sayfasına ulaştıktan sonra, istenen veri ve bilgiler doğru bir şekilde doldurulur. Onayla işleminden sonra yetkililer tarafından incelemeler sağlanmaya başlanır. Faizsiz krediyi almaya hak kazanan kişiler güvenlik soruşturmasını da başarıyla geçtikten sonra belirlenir ve bir diğer aşamaya geçilir.

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Başvuru şartlarını sağlayarak bir sonraki adıma geçen girişimlerin, işi çokta kolay olmayacaktır. Çünkü faizsiz kredi desteğinin sağlanıp sağlanmayacağı bu adımdan sonra belli olur. Öncelikli olarak yetkili eğitim kurumları tarafından düzenlenmiş olan Girişimcilik Destek Programı'nı başarıyla tamamlamanız gerekir. Eğitim süresi 70 saat yani yaklaşık 10 gün sürmektedir. Tamamlanan eğitimden sonra, kuracağınız işle alakalı bir dosya hazırlamanız. Kosgeb Komisyonu'na sunmanız ve onay almanız gerekir. Onay alamazsanız kosgeb faizsiz kredi desteği almanız imkanız hale gelir. Ayrıca, kesin onay alınabilmesi için hissenin %30'dan aşağı olmaması şartı aranır. lınan onaydan sonra, işin kurulum aşamalarına geçilir. Mekan kiralama, ürün alımları, tadilat işlemleri vb. ne varsa kredi masraflarına dahil edilir. Bu yüzden her yaptığınız giderle alakalı fiş ya da fatura almanız ve ziyarete gelen yetkilere hepsini göstermeniz gerekir. Yetkililerin incelemesi sonucunda kosgeb faizsiz kredi desteği en kısa sürede hesabınıza yatırılır.

Kosgeb Kredisi Miktarları Neye Göre Belirlenir?

Kosgeb kredisi sunulan projelerin büyüklüğüne ve eğitim seviyelerine göre farklılık gösterir. Üniversiteden mezun olmuş gençlere küçük ölçekli işletmeler kurması için 30.000 TL'den 100.000 TL'ye kadar hibe kredileri verilir. Ulusal ve uluslar arası düzeyde lojistik, pazarlama hizmeti verecek olan firmalara, işin büyüklüğü açısından geri ödemesiz 250.000 TL, 6-24 ay içerisinde ödenmesi için ise 500.000 TL toplamda 750.000 TL faizsiz kredi desteği sağlanır.

https://polisnoktasi.com/kosgeb-faizsiz-kredi-nasil-alirim-sartlari-nelerdir/