Konya’da katledilen 7 kişilik Dedeoğulları ailesinin soruşturmasını yürüten başsavcı, katliam görüntülerinin ve WhatsApp yazışmalarının avukata verilmesi için bakanlıktan izin istedi. 

Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz’ta ırkçı saldırı sonucu katledilen 7 kişilik Dedeoğulları ailesiyle ilgili soruşturmayı yürüten Konya Başsavcısı, katliam gününe ait görüntü ve WhatsApp görüşmelerini ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut’a vermedi. Katliama ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Keleş ve Altun ailelerinden 10 kişi ile katil zanlısı Mehmet Altun tutuklanmıştı. Katliama ilişkin görüntüler, Dedeoğulları ailesinin daha önce eve yerleştirdiği güvenlik kameralarına yansıdı. Ayrıca Altun ve Keleş ailelerinin, olaydan önce ortak WhatsApp grubu kurdukları ortaya çıkmıştı.

AVUKAT DELİLLERİ İSTEDİ, SAVCILIK VERMEDİ

Gazeteci Alican Uludağ’ın haberine göre, Dedeoğulları’nın avukatı Karabulut’un talep ettiği görüntü ve yazışmalar başsavcılık, kayıtlarının bilirkişi incelemesinde olduğunu belirtti. Başsavcılık, kamera görüntülerinin bir örneğini de avukata vermedi. Adalet Bakanlığı’na yazı gönderen başsavcılık, Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında kamera görüntülerinin müşteki tarafa verilecek deliller arasında olup olmadığı konusunda hukuki görüş talebinde bulundu.