Konya Katliamı dosyasını kabul eden Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 5 kişi hakkında verdiği tahliye kararına “Delil karartma ihtimali bulunmuyor” gerekçesini gösterdi.  

Konya’nın Meram ilçesinde Karslı Dedeoğulları ailesinden 4’ü kadın 7 kişiyi katleden Mehmet Altun ile Çalık ve Keleş ailesi üyeleri hakkında Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 5 Kasım’da kabul edilmişti. İddianamenin kabul edilmesiyle mahkeme, dosya kapsamında tutuklu bulunan Veli Keleş, Ali Keleş, Ramazan Çalık, Yahya Çalık ve Ali Çalık’ın tahliyesine karar verdi.

TAHLİYE GEREKÇESİ

Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin, tensip tutanağında tahliye kararına ilişkin şu gerekçeler yer aldı: “Üzerine atılı suçun kapsam ve mahiyeti, bu suçla ilgili iddianamede gösterilen delil durumu, delillerin büyük oranda soruşturma aşamasında toplanmış olması, toplanmayan deliller üzerinde sanıkların karartma ihtimalinin bulunmaması, tutuklama tarihi, tutuklamadan beklenen amacın hasıl olması ve tutuklamanın tedbir niteliğinde olup en son başvurulması gereken güvenlik tedbiri olması nedeniyle asıl olan yargılamanın tutuksuz yürütülmesi ilkesi nazara alınarak, CMK 100 ve 101’inci maddesi ve devamı maddeleri gereğince tutukluluk hallerinin ayrı ayrı kaldırılmasına ve tahliyelerine…”

Sanıklar, yurt dışına çıkma yasağı tedbiri uygulanarak tahliye edildi.
TAHLİYE EDİLEN SANIK SALDIRI DOSYASINDAN TUTUKLU

Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edilen sanıklardan Ali Keleş, Dedeoğulları ailesine yönelik 12 Mayıs’ta gerçekleşen ırkçı saldırı yönünden hazırlanan ve iddianamesi Konya 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan dosya kapsamında tutuklu bulunduğu için cezaevinde tutuluyor.

8 TAHLİYE 5 TUTUKLU

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame, Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulduğunda da katliam faili Mehmet Altun’un annesi İsmahan, babası İbrahim ve eşi Zehra hakkında tahliye kararı verilmişti. Böylece dosya kapsamında tahliye edilenlerin sayısı 8’e yükselirken tutuklu sayısı ise 5’e inmiş oldu.

WHATSAPP GRUBUNU KURAN KİŞİ TUTUKLANMADI

Dosya kapsamında tutuksuz yargılanan ve Dedeoğulları ailesine yönelik 12 Mayıs’ta gerçekleştirilen ırkçı saldırı sonucunda Keleş ve Çalık ailesi üyelerinin dahil olduğu “mahkeme” isimli whatsapp grubunu kuran, grupta çeşitli ırkçı yazışmaları tespit edilen, ırkçı saldırı sonucunda tutuklanan aile üyelerine her hafta 500’er TL para yatıran ve gruptaki yazışmalarda aile üyelerini yönlendirdiği tespit edilen Ali Keleş ise tutuklanmadı. Tutuksuz yargılanan Ali Keleş hakkında mahkeme, yurt dışına çıkma yasağı tedbiri uygulamakla yetindi.

Davanın ilk duruşması ise 14 Aralık’ta Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek

İDDİANAME HAKKINDA

Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede, fail hakkında, "canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürme" suçlamasıyla 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, "nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, "6136 sayılı kanuna muhalefet" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve "yakarak mala zarar verme" suçundan ise 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Soruşturma kapsamında tutuklanan diğer failler Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Lütfi Keleş, Ali Keleş (Lütfi Keleş'in oğlu), Veli Keleş, Ali Keleş (Veli Keleş'in oğlu), Ayşe Keleş ve Ali Keleş (Harun Keleş'in oğlu) hakkında ise "canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürmeye azmettirme" suçundan 7'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, "yakarak mala zarar vermeye azmettirme" suçundan da 8'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.  Veli Keleş, Ali Keleş, Ramazan Çalık, Yahya Çalık ve Ali Çalık’ın tutuksuz yargılanacak.

Kaynak: MA