Kamuoyu araştırma şirketi KONDA’nın eylül ayı anketinin sonuçlarına göre Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 41,6’ya geriledi.

Millet İttifakı’nı oluşturan iki partiden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti’nin toplam oyu, eylül ayında yüzde 2,8 artarak yüzde 44,1 oldu.

AK Parti'nin temmuz ayında yüzde 36,1 olan oy oranı eylül ayında yüzde 32,7’ye indi. Cumhurbaşkanlığı seçimi göz önüne alındığında mevcut Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir sonraki seçimi kazanmasını “olumsuz” olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 64 olarak hesaplandı.

MHP'nin oy oranı yüzde 8,9’a düşerken, Cumhur İttifakı’nın toplam oyu yüzde 41,6’ya kadar geriledi. Cumhur İttifakı’nın oyu haziranda yüzde 46,5’e temmuzda ise yüzde 45,4’e gerilemişti.

Ankete göre eylül ayında CHP’nin oy oranı yüzde 0,8 azalırken, İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 3,6 arttı.

Millet İttifakı göz önüne alındığında, eylül ayında CHP ve İYİ Parti’nin toplam oyu yüzde 2,8 artış ile yüzde 44,1 oldu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) oy oranı yüzde yüzde 11,7 olarak belirlendi. Temmuz ayında HDP’nin oy oranı yüzde 11,2 idi. Ankete göre eylül ayında HDP’nin oy oranı yüzde 0,5 yükseldi.

Temmuz ayında Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi dâhil “diğer partiler”in toplam oyu yüzde 0,5 artarak ile yüzde 2,6’ya yükseldi.