“Topraktan Göğe Yaşamın İzinde Tarım ve Kooperatif Çalıştayı”, 16-17 Temmuz tarihlerinde, Dersim Belediyesi Hizmet Binası’nda gerçekleşecek.

2015 yılında, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve beraberindeki kolektifin öncülüğünde kurulan Ovacık Doğal Üretim ve Tüketim Kooperatifleri, düzenleyeceği çalıştay ile yüzlerce kooperatif, birlik, kolektif, sendika, meslek örgütü ve bireyin ortak çabası ile geleceği birlikte planlamayı amaçlıyor.

Ovacık Doğal Üretim ve Tüketim Kooperatifleri Kolektifi; 16-17 Temmuz tarihlerinde, Dersim Belediyesi Hizmet Binası’nda, “Topraktan Göğe Yaşamın İzinde Tarım ve Kooperatif Çalıştayı” düzenliyor. Yüzlerce kooperatif, birlik, kolektif, sendika, meslek örgütü ve bireyin ortak çabası ile ortaya çıkan çalıştay, geleceği birlikte planlamayı amaçlıyor.

Çalıştay’ın Oturum Başlıkları Şöyle:

Oturum: Kooperatifler ve Ortak Çalışma,

Oturum: Toprak Etiği, Tarım, Tarım Politikaları ve Krizler,

Oturum: Tohum ve Tohum Politikaları,

Oturum: Yerel Yönetimler ve Kooperatifler

Oturum: Gıda ve Gıda Politikaları, Gıda Toplulukları ve Tüketici Hakları,

Oturum: Kadın Emeği ve Kooperatifler.

IMG-20220704-WA0002

2015 yılında, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve beraberindeki kolektifin öncülüğünde Ovacık Doğal Üretim ve Tüketim Kooperatifleri kuruldu. Kooperatifin temel ilkeleri; ekosistemi koruma, doğal üretimi teşvik etme, kadın emeğini görünür kılma, üreticiyi ve tüketiciyi destekleme olarak belirlendi.

Kolektiften Çalıştay Daveti

Ovacık Doğal Üretim ve Tüketim Kooperatifleri Kolektifi’nin “Topraktan Göğe Yaşamın İzinde Tarım ve Kooperatif Çalıştayı”na yönelik açıklaması şu şekilde:

“Ülkemizin ve dünyanın farklı coğrafyalarında bizden önce ya da bizden sonra var olan ve aynı anlayışla çalışma yürüten sayısız üretim ve tüketim kooperatifi, birlik, üretim kolektifi, sendika, meslek örgütü ve tek tek bireylerin olduğunu bilerek onlarla bağlar kurmaya, onlardan öğrenmeye ve dayanışmayı büyütmeye çalıştık.

Doğru yolda olduğumuzu biliyoruz. Birçoğumuz birbirimizi tanımasak da bizden sonraki nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Tüm bu tecrübelerimizi ortaklaştırmak, dayanışmamızı güçlendirmek ve ortak amacımızı büyütmek için üretim ve tüketim alanının sorunlarını değerlendirdiğimiz, çözümlerini tartıştığımız bir Çalıştay düzenlemekteyiz.”