Kolombiya'nın Medellin kentinde çok sayıda cesedin bulunduğu tahmin edilen bir toplu mezar ortaya çıkarıldı. Bunun, dünyada kent içinde bulunan en büyük toplu mezarlardan biri olduğu düşünülüyor.

Toplu mezar şehir çöplüğünde bulundu. Adli tıp uzmanları, cesetlerin çıkarılmasından önce çöplükte inceleme başlattı. Kayıp yakınları da bölgede toplandı. Mezarda, 90 ila 300 cesedin olduğu tahmin ediliyor.

Ordu, solcu FARC gerillalarına karşı 2002'de sağcı milislerle ortak operasyon başlatmıştı. Bu tarihten itibaren birçok kişi kaybolmuştu.

Operasyon dönemin Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe'nin talimatıyla yapıldı. Ölümlerin çoğundan milisler sorumlu tutuluyor. Bazı kişilerin kaybolmasında da suç çetelerinin rolü olduğu düşünülüyor.

Medellin bir dönem dünyada en fazla şiddetin yaşandığı kentti. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu baronlardan biri olarak bilinen Pablo Escobar liderliğindeki Medellin karteli, kentte hakimiyet kurmuştu. Escobar 1993'te öldürüldü.

100 BİN TON ÇÖP   

Cesetlerin çıkarılabilmesi için mezarın üzerindeki 100 bin ton çöp ile 20 bin ton toprağın kaldırılmasının gerekeceği belirtiliyor.

Toplu mezar 13 yıldır aranıyordu.

Kolombiya'da FARC örgütüyle ordu arasında 1964'te başlayan savaşta 200 binden fazla kişi öldü. Şimdi taraflar arasında üç yıldır Küba'da barış müzakereleri yürütülüyor.

Bu ay başında hükümet tek taraflı ateşkes ilan eden FARC'a karşı operasyonların hafifletileceğini açıklamıştı. (BBC Türkçe)