Almanya'nın Köln kentinde yılbaşı gecesi kadınlara yönelik taciz ve cinsel saldırılara karıştığı suçlamasıyla 26 yaşındaki bir Cezayirli sığınmacı tutuklandı.

Savcılık adı açıklamayan Cezayirlinin, hafta sonu Köln'ün 30 km batısında Kerpen'deki mülteci sığınma evinde, 22 ve 24 yaşında iki Cezayirliyle beraber gözaltına alındığını duyurdu.

Zanlı, bir kadına elle tacizde bulunmak ve cep telefonunu çalmakla suçlanıyor. Köln polisi, saldırılarla ilgili 21 kişiyi daha sorguluyor.

Savcı Ulrich Bremer, 8 kişinin gözaltında yargılanmayı beklediklerini, çoğunun hırsızlıkla suçlandığını söyledi.

Polis, Köln'deki yılbaşı kutlamalarına katılanlardan 497 kadın cinsel saldırıya uğradıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Polise şikâyette bulunanların sayısı 883.

İddia edilen suçların sayısının, üç tecavüz vakası dâhil toplam 766 olduğu bildirildi.

HAVUZ YASAĞI KALDIRILIYOR

Diğer yandan, Almanya'nın Bornheim kasabasında taciz şikayetleri üzerine erkek sığınmacılara getirilen havuza girme yasağının Çarşamba gününden itibaren kaldırılacağı duyuruldu.

Belediye yetkililerinin açıklamasında, yasağı kaldırma kararının medya baskısından değil, "mültecilerle, kadınlara nasıl davranmaları gerektiği konusunda yapılan görüşmeler üzerine" alındığı belirtildi.

Almanya'ya Cezayir ve Fas'tan yapılan sığınma başvurusu Aralık ayında arttı. Almanya İçişleri Bakanlığı, her iki ülkeden yapılan başvuruların toplamının Haziran ayında 1000'den fazla olduğunu, Aralık ayında ise bu rakamın 2300'e yaklaştığın söyledi.

Fakat Almanya, Cezayirli ve Faslıların yaptığı çoğu sığınma talebini reddediyor. (Kaynak: BBC Türkçe)