Kocaeli'nde elektrolitik bakır üretimi yapan bir firmaya ait yaklaşık 600 kişinin çalıştığı iki fabrikada M.A. isimli bir işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bu işçiyle birlikte 3 çalışma arkadaşı gözlem altına alındı. Dün mesai bitiminin ardından toplanan diğer işçiler, aynı ortamda çalışmaları nedeniyle virüsten etkilenme tehlikesi altında oldukları sonucuna vardı.
 
Karşı karşıya bulundukları tehdit nedeniyle İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 13'üncü maddesi uyarınca ‘Çalışmaktan Kaçınma Hakları’nı kullanarak kendilerini 14 gün boyunca karantina tutmak almak istediklerini şirket yönetimine bildirdi. Söz konusu bu yasa maddesi, “Ciddi ve yakın tehlike ile karşı karşıya kalan çalışanlar kurula, kurulun bulunmadığı işyerlerinde ise işverene başvurarak durumun tespit edilmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasına karar verilmesini talep edebilir” diyor. 
 
Yapılan görüşmeler sonucu şirket yönetimi üretimi durdurma kararı aldı. Şirket yetkilileri alınacak önlemleri ise İlçe Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde yürüttüklerini ifade etti.
 
Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Selçuk Çiftçi, yaptığı açıklamada “Şimdi evlerimize gidiyoruz, fabrikamızda sadece kesinleşmiş bir vaka ile birlikte maalesef şüphe oluşturan birkaç vaka daha var. Biz onları da takip edeceğiz. Yaptığımız şey yasa dışı bir şey değil. Biz hukuksal hakkımızı kullanıyoruz” dedi.