Zeynep Oral, Uluslararası PEN Başkanlığına aday gösterildi

Yazar Zeynep Oral, PEN Dünya Yazarlar Birliği'nin uluslararası seçimlerinde aday gösterildi

Zeynep Oral, Uluslararası PEN Başkanlığına aday gösterildi

Bu yılın başında PEN Türkiye Merkezinin genel başkanlığına seçilen Yazar Zeynep Oral, kurumun uluslararası seçimlerinde aday gösterildi. Diğer adayların isimleri ise, Vida Ognjenovicî ve Jennifer Clement.

1921’de Londra’da kurulan PEN Dünya Yazarlar Birliği, 1950’de Halide Edip Adıvar’ın öncülüğünde Türkiye’de de kuruldu. Kurumun son genel kurulunda Zeynep Oral başkan, Halil İbrahim Özcan ikinci başkan, Tülin Dursun genel sekreter, Tarık Günersel dış ilişkiler sekreteri, Zeynep Aliye sayman, Mario Levi ile Haydar Ergülen de üye olarak seçildi. PEN Türkiye’nin ‘Onur Kurulu’ ise Adnan Özyalçıner, Deniz Kavukçuoğlu ve İkna Sarıaslan’dan oluştu.

Altı yıldır PEN’in başkanlık görevini  sürdüren  Kanadalı Yazar John Ralston Saul önümüzdeki ekim ayında bu görevden ayrılacak. Quebec’de gerçekleştirilecek 81. Genel Kongresinde  kurum, yeni başkanını seçecek.

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası PEN Araştırma Merkezi, başkanlık seçimleri için üç aday belirlendiğini ilan etti.

Açıklamaya göre bu üç aday (alfabetik sırayla): Jennifer Clement (PEN Meksika); Vida Ognjenovic (PEN Sırbistan) ve Zeynep Oral (PEN Türkiye). PEN başkan adaylığı için en az üç ülkenin PEN Merkezi tarafından aday gösterilmesi gerekiyor.

Buna göre Jennifer Clement’i aday gösterenler: Meksika, Güney Afrika Cumhuriyeti ve İsveç PEN’leri.

Vida Ognjenovicî aday gösterenler: Makedonya, Portekiz ve Sırbistan PEN’leri.

Zeynep Oral’ı aday gösterenler: Almanya, İngiltere ve İtalya PEN’leri.

Resmi dilleri İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olan PEN’in yüzden çok ülkede merkezi ve dünyada yirmi bini aşkın üyesi var. Yeni başkan, üç yıllık bir süre için, 16 Ekim’de bütün merkezlerin oylamasıyla belirlenecek.

PEN, edebiyatın yüceltilmesi ve ifade özgürlüğünün gelişmesi için çalışır.  PEN sözcüğü İngilizce “kalem” anlamına gelmekte, ancak Poets (Şairler), Essayists (Denemeciler- Makaleciler) ve Novelists ( Romancılar) sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 14:22

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER