Selim Temo'dan çocuklara Kürtçe masallar

Temo’nun çocuklar için hazırladığı Serê Şevê Çîrokek adlı kitabı çıktı

Selim Temo'dan çocuklara Kürtçe masallar

Selim Temo’nun çocuklar için hazırladığı Serê Şevê Çîrokek (Her Geceye Bir Masal) adlı kitabı Dara Yayınları’ndan çıktı. 

366 masaldan oluşan kitap farklı ulusların kültürlerinden masalları renkli çizimlerle okura sunuyor. Kitabı ‘asimilasyon kıskacında olan çocukların anadilleriyle buluşması için’ hazırladığını söyleyen Temo, çocukların uyumadan önce anadilleriyle bir masalın rüyalarını Kürtçe görmelerini umut ettiğini söyledi.

Lezgin Akdeniz'in Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberine göre kitabın hazırlık aşamasını anlatan Temo, “Serê Şevê Çîrokek kafamda 2005 yılında şekillendi aslında. Bugünkü gibi o zaman da okuldan sokağa, TV’den tabelalara kadar her şey Türkçeydi ve çocukların anadilleriyle ilişki kurmaları çok güçtü. Çocukları bu asimilasyondan şimdilik Kürtçe rüyalarla koruyabileceğimizi düşündüm. Bu, çocukların uyumadan önce Kürtçe bir masal okumaları ya da dinlemeleriyle gerçekleşebilirdi. Okudukları ya da dinledikleri Kürtçe masal rüyalarına sızacak, hayallerini süsleyecek, gözlerinde ışıyacaktı. Kitabı şöyle planladım: Bir gece bir Kürt masalı olacak, öbür gece bir dünya masalı. Bu şekilde Vietnam’dan Sibirya’ya, Eski Mısır’dan Kızılderili masallarına kadarki dünya masallarını İngilizce veya Türkçeden çevirip Kürt masallarının yanına ekledim. Kurmancî lehçesiyle hazırladığım bu çalışma 12 kitap, yani her aya bir kitap şeklinde çıkacaktı. Her kitapta bir Kürtçe çocuk şiiri, bir dünya masal klasiği, bir Kirmanckî-Zazakî masal, bir Kürt destanı ve Kürt dili ve kültürüne emeği geçmiş bir ismin tanıtımı olacaktı” dedi. 

366 KÜRTÇE RÜYA 

Kitabın baskı aşamasında yaşadıkları zorluklar ve engellerin kitabın yayınlanmasını geciktirdiğini söyleyen Temo, şöyle devam etti: “2006 yılında Sur Belediyesi bu kitapları basma ve ücretsiz dağıtma kararı aldı. Ancak açılan davalar, görevden almalar ve baskılar nedeniyle 6’ncı kitapta kaldık. Kitaplar ancak 2010 yılında tam dizi olarak basılabildi. 2013 yılında Duhok’ta bir yayınevi Behdînan Kurmancîsi ve iki alfabeyle yayımlamak istedi, ama gerçekleşmedi. 2018’de bu kez bütün kitapları tek kitap olarak yayımlama düşüncesi gelişince, Cumhur Ölmez editörlüğünde masalları gözden geçirdik. Kirmanckî masalları, bu lehçeyi iyi bilen birinin aynı kaygılar ve aynı formatla bir kitap yapmasını umarak çıkardık. Çeviri ya da derlemelerden aldığımız masalları pedagojik bir bakışla yeniden değerlendirdik. Resimlerde de Kürdî bir hava olmasını esas aldık. Bu şekilde asimilasyon çarkı içindeki çocuklarımıza 366 Kürtçe rüya sunmuş olduk” şeklinde konuştu. 

‘SADECE ÇOCUKLAR İÇİN DEĞİL’

Sadece çocuklar değil, anne babaların da yoğun bir asimilasyon baskısı altında olduklarına vurgu yapan Temo, şunları söyledi: “Bu yüzden çocukların başucunda bir Serê Şevê Çîrokek kitabı olması çok önemli ve anlamlı. Okulun ve TV’nin ulaşamadığı o başucunda ebeveynler ve çocuklar yalnız olacak ve bu kitap onları kendi dillerinin içine götürecek. Kim bilir, belki çocuklarına Kürtçe masal okuyan anne babalar da Kürtçe rüya görecekler. Kitap çocuklara Kürtçe rüya görmeyi vaat ediyor. Özgürlük rüyası ise gerçekleşeceği anı bekliyor.”

‘EN BÜYÜK İLGİ ROJAVA’DAN’

Kitaba olan ilgiden memnun olduğunu söyleyen Temo, “Kitap çıkalı birkaç ay oldu. Çocukların ilgisi çok iyi. Sosyal medyada bebeği olan ailelere hediye olarak bu kitabı götüren paylaşımlar yapılıyor. Bunlar gibi beni mutlu eden bir diğer şey ise kitabın Rojava’da çok ilgi görmesi. Bu ilgi, yeni baskıda kitaba daha dikkatle eğilmemiz gerektiğini hissettiriyor. Özellikle çeviri masalların diliyle ilgili eleştiriler var” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 13:46

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSEYİN NEVCANOĞLU
HÜSEYİN NEVCANOĞLU - 2 yıl Önce

SİZİN BU ÇALIŞMALARINIZIN,UĞRAŞINIZIN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLMEK GEREKİR SİZİ TÜM YÜREĞİMLE KUCAKLIYORUM. YÜREĞİNE VE EMEĞİNE SAĞLIK .

SIRADAKİ HABER