'Orta Dünya'dan haber var: Yeni bir Tolkien kitabı geliyor

J.R.R. Tolkien’in tamamlama fırsatını bulamadığı projelerinden biri olan The Story of Kullervo, 27 Ağustos’ta okurla buluşacak

'Orta Dünya'dan haber var: Yeni bir Tolkien kitabı geliyor

J.R.R. Tolkien’in 1914 yılında Oxford’da öğrenciyken yazmaya başladığı, Tolkien uzmanı yazar Verlyn Flieger tarafından daha sonra makale olarak yayımlanan hikâyenin yıllardır Oxford’daki Bodleian Kütüphanesi’nde saklandığı açıklandı.

Finlandiyalı Elias Lönnrot’un derlediği Kalevala destanından uyarlanan Kullervo’nun Hikâyesi (The Story of Kullervo), Tolkien’in Orta Dünya ile ilgili hikâyelerinin temellerinin atıldığı bir metin olarak niteleniyor.

Kitabı 27 Ağustos’ta piyasaya sürmeye hazırlanan HarperCollins'in tanıtım yazısında, edebiyat dünyasında büyük ses getirmesi beklenen kitabın doğaüstü güçleri olan bir yetimin hikayesini anlattığını ve “Tolkien’in en karanlık çalışmalarından biri olduğunu” vurguladı.

SİLLMARİLLON'U MÜJDELİYOR

Kitap, babasını öldüren, annesini kaçıran ve onu da üç kez öldürmeye çalışan Untamo isimli büyücünün evinde büyüyen Kullervo isimli yetimin hikâyesini anlatıyor. Kullervo büyüyüp köle olarak satılınca intikam yemini ediyor ancak bu sırada farkında olmadan ikiz kızkardeşi ile ensest ilişki yaşıyor. Genç kız ikiziyle birlikte olduğunu öğrenince de intihar ediyor. Uzmanlar Kullervo’nun Tolkien’in ünlü kitabı Silmarillion’un ensest ilişki yaşayan trajik kahramanı Túrin Turambar’ın ardındaki esin kaynağı olduğunu düşünüyor. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2015, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER