"İlahi Adalet Komünizm" kitabına dava açıldı

Yayıncı Alaattin Topçu, kitabı yayın özgürlüğü kapsamında görüp yayınladığını söyledi...

"İlahi Adalet Komünizm" kitabına dava açıldı

Kurgu Kültür Merkezi Yayınları’nın Zümrüt Apartmanı kitabından sonra ikinci bir kitabına daha dava açıldı. Yayınevinden 2012 yılında çıkan “İlahi Adalet Komünizm” adındaki inceleme/araştırma türündeki kitaba, İstanbul’da yaşayan Suriyeli bir vatandaşın şikâyeti üzerine, Anakara Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından 2019/14074 soruşturma numarası ile dava açıldı.

“Dini değerleri aşağılama” suçlamasıyla açılan ve şu anda hazırlık aşamasında olan dava kapsamında ilk olarak Savcı Hafize Demir Hamurcu tarafından 2 Ekim 2019 günü ifadeye çağrılan yayıncı Alaattin Topçu, ifadesinde; aradan yedi yıl geçtiğini, kitabın konusunu hatırlayamadığını ancak bir yayıncı olarak ilgili kitabı yayın özgürlüğü kapsamında görüp yayınladığını, bunu yaparken de herhangi bir inanç ya da düşünceyi aşağılama gibi bir niyetinin olmadığını, varsa bir suç unsurunun bunun kitabın yazarına ait olacağını, söyledi.

Davayı, “Devletin geçmişe dönük sansür, geleceğe dönük karartma politikası işliyor. İlahi Adalet’in komünizm olması bile suçlu muamelesi görebiliyor” diyerek Facebook hesabından duyuran Topçu’dan sonra henüz ifadesine başvurulmayan kitabın yazarı Osman Akyol da, yine Facebook hesabından, “Maalesef İlahi Adalet Komünizm’e de dava açıldı. Ne demişler: Zulümle abad olanın ahiri berbat olur. Sonları yakın” diyerek davaya tepki gösterdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER