Erdoğan'ın gençliğini anlatan 'Kasımpaşalı' romanının kapağı çalıntı çıktı

Fehmi Demirağ'ın yazdığı 'Kasımpaşalı: Ben Bu Oyunu Bozarım'ın kapağı çalıntı çıktı...

Erdoğan'ın gençliğini anlatan 'Kasımpaşalı' romanının kapağı çalıntı çıktı

Fehmi Demirağ'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın gençlik yıllarını anlattığı romanı "Kasımpaşalı: Ben Bu Oyunu Bozarım"ın kapağı çalıntı çıktı. "Tatar Ramazan" dizisinin afişinde yer alan fotoğrafın aynen kullanıldığı kapakta Bülent İnal'ın bedenine Erdoğan'ın kafası yerleştirilmiş.

Özellikle klip, karikatür ve kitap kapaklarında sıkça karşılaştığımız intihal vakalarına bir yenisi daha eklendi.

Radikal'in haberine göre, Fehmi Demirağ’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlik yıllarında yaşadığı olayları anlattığı "Kasımpaşalı: Ben Bu Oyunu Bozarım" romanının kapağında iki yıl önce atv’de ekrana gelen "Tatar Ramazan" dizisinin 1. sezon afişinde yer alan fotoğraf, Tatar Ramazan’ı canlandıran Bülent İnal’ın bedenine Erdoğan’ın kafası yerleştirilerek aynen kullanılmış.

İşin daha da ironik yanı ise kitabın tanıtımı için hazırlanan afiş benzeri materyallerde "orijinal tasarım Özcan Orhan" ibaresine yer verilmiş.

Sinemada Kadir İnanır’ın ete kemiğe büründürdüğü "Tatar Ramazan", "Ben bu oyunu bozarım" repliğiyle hafızalarda yer etmişti.

Efor Yayınları’ndan çıkan "Kasımpaşalı" romanı, “O tarih yazdı, biz de O’nu yazdık” ve “Reis’in romanı ilk kez yazıldı” sloganlarıyla tanıtılıyor.

Yeni Şafak’a konuşan kitabın yazarı Fehmi Demirağ, “Çocuklarımızı batının sanal kültür kanallarıyla tek yanlı olarak büyütmeyelim. Türkiye Gezi olaylarına tanık oldu. Geziciler bu olaylarla ilgili yaklaşık 60 kitap kaleme aldı. 15 yıldır Türkiye’ye ve dünya siyasetine damga vurmuş bir liderle ilgili herhangi bir çalışma yapılmadı. Tayyip Erdoğan'ın kişisel özelliklerini gençlerimize rol model oluşturması için yazdım. Kasımpaşa özümüze dönüşün de bir simgesi. Kasımpaşa'da kabadayılık, karşı tavır söz konusuydu. Erdoğan'ın Kasımpaşalı tavrıyla biz dünyaya itiraz ediyoruz” demişti.

KAPAĞI TATLIYA BAĞLADILAR

70X100 tasarım ajansı adına Av. Beril Hasdemir çalıntı kapak olayıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"70X100 tasarım ajansı adına, Emre Erdem tarafından, iki yıl önce ATV ekranlarında yayınlanmış olan “Tatar Ramazan” adlı dizi film için tasarlanan afiş, hiçbir izin ve telif hakkı alınmadan müvekkilin haberi olmaksızın, dijital kolaj çalışmasıyla değiştirilmek suretiyle yazar Fehmi DEMİRAĞ tarafından yazılan ‘Kasımpaşalı: Ben Bu Oyunu Bozarım” adlı kitabın kapak tasarımı olarak kullanılmış ve yayınlanmıştır.

İşbu tasarımın Fehmi DEMİRAĞ tarafından hukuka aykırı olarak kullanılması sebebiyle, sadece müvekkil Emre Erdem ve 70X100 tasarım ajansına ait olan telif haklarının ihlaline ilişkin mağduriyeti gidermek amacıyla tarafımıza teklif edilen tazminat bedelinin tamamının ve bahsi geçen kitabın işbu kapak tasarımıyla yapılmış ilk 5000 adet basımından elde edilecek olan karın %10’unun, bu günün engelliler günü olması vesilesiyle “TOHUM Türkiye Otizim Erken Tanı ve Eğitim Vakfı” hesabına bağışlanması ve müvekkilin özgün tasarımı olan afişin, kitabın yeni basılacak olan kopyalarında kullanmaması hususunda mutabık kalınmıştır."

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 16:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER