CANdı YÜCELdi ŞARABİYDİ

Sıddık Akbayır ve Cezmi Ersöz şairin biyografisini yazdı…

CANdı YÜCELdi ŞARABİYDİ

Sıddık Akbayır ve Cezmi Ersöz’ün birlikte kaleme aldığı, Türkiye’nin “en sıra dışı” şairi Can Yücel’in Biyografisinin yer aldığı “CANdı YÜCELdi ŞARABİYDİ” kitabı Destek Yayınevi’nden çıktı.

Yazar şair Cezmi Ersöz’ün ve akademisyen yazar Sıddık Akbayır ile kaleme aldığı CANdı YÜCELdi ŞARABİYDİ kitabında, Can Yücel’in argoyu ve küfrü, bir arınma işlemi olarak görmesi; ironi, zekâ patlaması, aforizma türü söylemlerin egemen olduğu metinlerinden ‘yazınsal meddah’lığa doğru evrilen şiirinin yolculuğu anlatılıyor.

Dokuz bölümden oluşan “CANdı YÜCELdi ŞARABİYDİ” kitabının ilk iki bölümünde, Bir Can Yücel Portresi oluşturulmaya çalışıldı. ‘Can Yücel’in Hayatından Kesitler Görüntüler’; ardından ‘Can Yücel’in Poetikasına Genel Bir Bakış’ yer aldı. Diğer bölümlerde, Can Yücel’den ‘İncelikler’e yer verildi:

“Can Yücel;  hınzırdır, muziptir, içlidir, 'ser'hoştur,  'ser'şairdir.  En az şiirleri kadar, yaşadıkları da söyledikleri de şarabîdir. Can Yücel; en ümitsiz koşullarda bile, üzümden şarap, şaraptan şiir yapmayı bilen,  zekâyı ve şiiri bir şarap gibi kadehlere doldurup sunma inceliği gösteren derin bir insan sevgisidir. Can Yücel; şiirini bilmeyenlerin bile, en az bir anekdotundan haberdar olduğu, toplumda Neyzen Tevfik gibi, Şair Eşref gibi bir yeri olan, cid’TİY’e aldığı hayatı bir rivayet gibi anlatılan bir söz ve ses tiyatrosudur.”

“Can Yücel; derin hüznünü, müthiş alaycılığı ve şiirinin ayrılmaz öğesi argoyla dengeleyen, hatta gizleyen, devrimci bir romantik, ‘menfi bir TİP’tir. Can Yücel; yazdıklarında, en ağdalı ifadelerden, en acılı ağıtlara; en sert sokak ağızlarından en yoğun sevda ve sevgi şiirlerine; zekâ parıltılarından en yalın, en sade söyleyişlere kadar her şeye yer veren, ‘öfkeyle sevgi arasında çırpınan ‘güzel bir çelişki’dir.” (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2013, 10:14
YORUM EKLE