4 Dilli Uluslarası Hukuk Terimleri Sözlüğü yayımlandı

Sabir Ebdulahizad tarafından derlenen ve hazırlanan sözlükte 1224 söz bulunuyor

4 Dilli Uluslarası Hukuk Terimleri Sözlüğü yayımlandı

Sitav Yayınları tarafından Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Farsça olarak uluslararası hukuk terimlerinin yer aldığı Uluslararası Hukuk Terimleri Sözlüğü yayınlandı.

Sabir Ebdulahizad tarafından derlenen ve hazırlanan sözlükte 1224 söz bulunuyor.

Bianet’ten Ferid Demirel’in haberine göre, İngilizce hukuki terimlerin Kürtçe, Türkçe ve Farsça karşılıklarına yer verilen sözlükte, uluslararası hukukla ilgili sekiz bölümün terminolojisinde geçen sözcüklerin karşılıkları yer alıyor.

Bunlar Devletler Hukuku, Uluslararası İnsan Hakları Hukuku, Uluslararası Anlaşmalar Hukuku, Uluslararası Örgütler Hukuku, Devletlerin Sorumlulukları İle İlgili Hukuk, Uluslararası Sorunlar ve Barışçıl Çözüm Hukuku, Uluslararası Havacılık Hukuku ve Uluslararası Ceza Hukuku bölümlerinden oluşuyor.

‘BAŞVURU KAYNAĞI OLABİLİR’

Sözlük hakkında konuşan Sabir Ebdulahizad, sözlüğü hazırlamasının 3, 3 buçuk sene kadar sürdüğünü belirtti. Şimdiye kadar Kürtçe’de uluslararası hukuk ile ilgili kaynak bulunmadığı için zorlandığını belirten Ebdulahizad, sözlüğün hukuk fakültesi öğrencilerine, siyasetçilere, dil bilimcilere ve gazetecilere faydalı olacağını söyledi.

Hukuk Fakültelerinde okutulan uluslararası hukuk derslerinde öğrenciler ve ders verenler açısından da önemli bir başvuru eseri olmasını beklediğini dile getiren Sabir Ebdulahizad, Rojava’da açılan üniversiteleri işaret etti. 

Sabir Ebdulahizad sözlüğün ikinci cildini de basmayı planladıklarını, ikinci cild basıldığında uluslararası hukuk ile ilgili 5 bin kelimenin Kürtçe karşılıklarının iki ciltte toplanmış olacağının bilgisini verdi.

SABİR EBDULAHİZAD HAKKINDA

21 Eylül 1986 yılında İran’ın Urmiye kentinde dünyaya geldi. İlk, ortaokul ve liseyi Mirgewer ilçesinde okudu.

2006 yılında Urmiye Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okumaya başladı. 2011 yılında Tahran İslami Özgürlük Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü Yüksek Lisansa başladı.

Bölümü en iyi derece ile bitirdi. 2014 yılında Hemedan Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümünde doktoraya başladı. Aynı yıl Mihabad Üniversitesinde hukuk dersleri vermeye başladı.

Ancak 2016 yılında siyasi gerekçelerle üniversiteden atıldı. Gördüğü baskılar nedeniyle İran’ı terk etmek zorunda kaldı. Halen Van’da yaşıyor.

Kaynak: Bianet

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 08:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER