Askerliğini sigortalı çalışmaya başlamadan önce yapanlar emekliliğini 1 ila 3 yıl öne çekebilir. Bazı kişiler için 1 günlük askerlik borçlanmasıyla emekliliği 2 yıl öne çekmek de mümkün. Nasıl mı?..

Askerlik borçlanması yoluyla emeklilik tarihini öne çekmek mümkün. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kritik nokta, askerliğini sigortalı çalışmaya başlamadan önce yapmış olmak. Bu durumdaki kişiler, askerlik borçlanması ile sigorta başlangıç tarihini öne çekebildikleri için daha erken emekli olabilme olanağına sahip.

Ancak, askerliğini sigortalı çalışmaya başladıktan sonra yapmış olanlar askerlik borçlanmasıyla sadece eksik prim günlerini tamamlar. Bu şekilde yapılan askerlik borçlanması, erken emeklilik hakkı sağlamaz. Konuya ilişkin bir soruya köşesinden yanıt veren Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç, bu durumdaki kişilerin sadece prim günü eksiği nedeniyle emeklilik tarihinin daha da gecikmesini önleyebileceğini belirtti.

Emeklilik yaşının 8 Eylül 1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayan erkekler için 60’a çıkartıldığını, daha önce çalışmaya başlayanlar içinse kademeli yaş uygulaması bulunduğunu hatırlatan Kıvanç "Askerliğini sigortalı çalışmaya başlamadan önce yapanların sigorta başlangıç tarihi, borçlanma yaptıkları gün kadar geriye çekilir. Askerlik süresinin tamamını borçlanmak gerekmiyor. Sadece ihtiyaç duyulan gün kadar borçlanma yapmak yeterlidir" tavsiyesinde bulundu.

Kıvanç, sigortalı çalışmaya Eylül 1999-Mart 2001 tarihleri arasında başlamış olup, askerliğini de sigortalı çalışma öncesi yapanların askerlik borçlanmasıyla en büyük avantajı elde eden grubu oluşturduğunu vurguladı. Bu gruptakilerin emeklilik yaşı 2-3 yıl öne çekilebiliyor. Bazı durumlarda ise 1 günlük askerlik borçlanması emeklilik yaşını öne çekmek için yeterli olabiliyor. Örneğin, askerliğini daha önce yapmış olmak koşuluyla, 9 Eylül 1999’da işe girenler 1 günlük askerlik borçlanmasıyla 2 yıl erken emekli olabilir. Sigortalı çalışmaya 24 Kasım 1998 tarihinde başlamış bir kişi de 1 günlük borçlanmayla 1 yıl erken emekli olabilir.

Askerlik borçlanması için ödenmesi gereken günlük prim tutarı 2022 yılının temmuz-aralık döneminde 69.02 TL’dir. 

Tablodan yararlanarak, emeklilik yaşını öne çekebilmek için sigorta başlangıç tarihine göre ne kadar borçlanma yapmak gerektiğini herkes kendisi hesaplayabilir.