CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçim ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seçim yasasında yapılan değişikliğin uygulanabilmesi için üzerinden bir yıl geçmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Öyle ya da böyle erken seçim görünüyor. Yaptıkları son değişikliğin uygulanabilmesi için bir yıl geçmesi gerekiyor ya, nisandan sonra seçim güçlü olasılık" dedi.

Yargının Sedat Peker’in iddiaları karşısındaki tutumunu değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Sedat Peker mafya içindeki bir kişi olarak içeriden bilgi veriyor. Zaten mafyatik örgütler bu yolla çökertilir. Savcıların bir şey yapmasına gerek yok. Sedat Peker’in söylediklerini sıralayıp ifade alacaklar. Tek tek kişilerle uğraşmak yerine köklü bir temiz eller operasyonu gerekli. Ancak çarkın içindekiler çarkı temizleyemezler. Burada ana sorun savcılar değil, başsavcılar” dedi.

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, 'Kılıçdaroğlu ile sohbet... Adaylık... Gül... Peker... Parti içi...' bugünkü köşe yazısında, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi aktardı.

ABDULLAH GÜL’ÜN ADAYLIĞI

Kılıçdaroğlu'nun gündeme ilişkin açıklamaları şöyle:

"(Abdullah Gül’ün adaylığı) Biz altı lider yeni seçilecek cumhurbaşkanı ile birlikte yapılması gerekenleri konuşuyoruz. Temel konularda mutabıkız. Ancak henüz masada isimlendirme yapmadık. Herkes aday olma hakkına sahiptir. Elbet sayın Gül de... İnsanlar aday olarak görmek istediği kişilerin adını telaffuz edebilir. Bizim 6’lı masada isim değerlendirmemiz yok.

İstanbul, Ankara, öteki belediye başkanlarımız gayet güzel çalışıyorlar. Görevlerinin gereğini yerine getiriyorlar.

SEDAT PEKER’İN İDDİALARI

Sedat Peker mafya içindeki bir kişi olarak içeriden bilgi veriyor. Zaten mafyatik örgütler bu yolla çökertilir. Savcıların bir şey yapmasına gerek yok. Sedat Peker’in söylediklerini sıralayıp ifade alacaklar. Tek tek kişilerle uğraşmak yerine köklü bir temiz eller operasyonu gerekli. Ancak çarkın içindekiler çarkı temizleyemezler. Burada ana sorun savcılar değil, başsavcılar.

SEÇİM

Türkiye seçim atmosferine girdi. Öyle ya da böyle erken seçim görünüyor. Yaptıkları son değişikliğin uygulanabilmesi için bir yıl geçmesi gerekiyor ya, nisandan sonra seçim güçlü olasılık...

Sandık güvenliğini şimdiden örgütlemeye başladık. Kusura bakmasınlar YSK’ye güvenmiyoruz. 81 ildeki sandık sorumlusu belli. İlçe başkanlarımız onları zaman zaman arayıp sağlama yapıyor.

EKONOMİ

Ekonomi, Nebati olayı falan değil. Onu aştı. Günübirlik yaşıyorlar. Tam bir talan ekonomisine döndü. Giderayak ne bulursak götürelim, diyorlar.

Beşli çete bir ara bizimle diyalog ortamı aramıştı. Artık bıraktılar. Umutlarını yitirmiş olmalılar.

Devlet kurumlarından bize bilgiler gelmeye devam ediyor. Bunları arkadaşlarımız değerlendiriyor. Hemen kullanma amacı da gütmüyoruz.

HELALLEŞME ÇIKIŞI

Helalleşme beklediğimden daha çok karşılık buldu. Tersine helalleşme de söz konusu oluyor. Bize gelip “Geçmişte size çok haksızlık ettik” diyorlar...

Sadece bizde değil dünyada da otoriter yönetimler döneminin sonuna geliniyor. Değişim Türkiye’den başlayacak. Bu iktidar gidici. Halk bu kararı verdi. Her şey bizim daha fazla güven vermemize bakıyor. Bunun için Anadolu’yu dolaşıyoruz. Muhtarlarla toplantı yaptığımız gün vali de toplantı koyuyor. Ama çoğunlukla bizi tercih ediyorlar."

CHP'DE DİYARBAKIR HAREKETLİLİĞİ

Kılıçdaroğlu'nun görüşmede, CHP'nin daha önce milletvekili çıkaramadığı illerden de Meclis'e temsilci göndereceğini anlattığını belirten Balbay "Bunun bir örneği Diyarbakır. Burada milletvekili olasılığı yükselince parti içi de hareketlenmiş. Yeni bir il örgütü yapısı için Oğuz Kaan Salıcı görevlendirilmiş" diye yazdı.