CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme  ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kanal İstanbul projesiyle ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, "Büyükelçiliklere yazı yazdım. Eğer Kanal İstanbul'a sizin ülkelerinizden bir şirket, kişi, müteahhit girer ve İstanbul'u talan eder, yağmalarsa o da ağır bedeller ödeyecektir dedim" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

- Her CHP'li, kimsesiz hissedenlerin yanında olacak.

-  Bize düşen görev Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bize bıraktığı cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmaktır.

- Milletvekili arkadaşlarım Türkiye'nin bütün illeri ve ilçelerine gidiyorlar, vatandaşların sorunlarını dinliyorlar, sonra ben gidiyorum, sonra yeniden arkadaşlarımız gidiyor. Bir hareketin arkasını bırakmıyoruz. Vatandaş kendisini çok yalnız hissediyor, derdini anlatacak kişiler arıyor, çözüm bekliyor. Gittiğimiz her yerde çözümün adresinin CHP olduğunu arkadaşlarımız anlatıyorlar.

- Buradan akademik kadrolara da çağrıda bulunuyorum. Arzu ederlerse CHP vekilleri her bir il itibariyle düzenledikleri raporları kendilerine ulaştırabiliriz.

"BÜTÜN SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ"

- Devletin saygınlığını koruyacağız. Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok, bütün sorunlarını çözme vaadinde bulunan ve samimi olan CHP'yi dinleyeceksiniz. Devlet yönetiminde siyasal iktidarın samimi olması lazım. Kuraklık var mıydı vardı, ziraat odası başkanları bağırıyorlardı. Üretim düşüklüğü oldular, bunun üzerine karar çıkardılar. Para ödenmedi, neden ödenmedi? Beşli çeteye gelince dünyanın parasını veriyorsun, üreticiye gelince para yok. Sonuna kadar takip edeceğiz.

- Beşli çeteye gelince dünyanın parasını veriyorsun.

- Bunlar daha söz verdikleri 100 lirayı dahi ödeyemezken, biz iktidar olduğumuzda 1 hafta içinde çiftçinin kredilerini sileceğiz.

- Orman yangınlarından sonra fidan dikimi başladı. Fidan dikimini artık köylü kadınlar yapıyor. Kadını işveren gibi görüyorlar. Bu kadınların tamamı sigortalı olacak.

"BU MİLLET AMPULÜ SÖNDÜREREK TASARRUF YAPACAK"

- İcra dairelerindeki dosya sayısı 23 milyonu aştı. Neredeyse iki kişiden birisinin icra dairesinde işi var.

- 10 milyondan fazla asgari ücretli var. Bu asgari ücretlilerin tamamı açlık sınırının altında maaş alıyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez böyle garip bir tabloyla karşı karşıya kaldık.

- Bu millet tasarruf yapacak ama siyasi tasarruf yapacak... Ampulü söndürerek bu işi bitirecek.

"BÜYÜKELÇİLİKLERE YAZDIM..."

- Büyükelçiliklere yazı yazdım. Eğer Kanal İstanbul'a sizin ülkelerinizden bir şirket, kişi, müteahhit girer ve İstanbul'u talan eder, yağmalarsa o da ağır bedeller ödeyecektir dedim.

- "Bizi neden yabancılara şikayet ediyorsun?" diyorlar. Ülkenin çıkarlarını korumak, gözbebeğimiz İstanbul'u korumak ne zamandan beri yabancılara şikayet oldu. Bunu söyleyenler bizim milliyetçiliğimizi asla sorgulayamazlar. Cumhur İttifakı'nın en temel sorunu şu; birisi diyor ki "Ben milliyetçiyim", öbürü diyor ki "Ben her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına alırım." Bunlar koalisyon kurmuşlar. Hiç kimse merak etmesin. Bu ülkenin çıkarlarını koruyacağız, İstanbul'un talan edilmesine asla izin vermeyeceğiz.

Şahsım yine oturmuş üniversite öğrencilerini toplamış onlara 'Yap-İşlet-Devret'i anlatıyor. Diyor ki, 'Ben ekonomistim, siz ne kadar kaynak oluşturursanız devletin kasasından bir kuruş çıkmaz. Yaptığımız bu ama Bay Kemal'in kafası bu işlere basmaz' diyor. Vallahi benim kafam kul hakkı yemeğe, adaletsizliğe basmaz. Vatandaşın ödediği verginin hesabını vermek benim için onurdur.

Sen ekonomistin ekonominin geldiği hale bak. Böyle ekonomiste 'Çakma ekonomist' denir. Ekonominin E'sini bile bilmiyor. İlkokul mezunu bakkal bunlardan daha iyi devlet yönetir.

Yap-İşlet-Devlet dolayısıyla devletin cebinden bir kuruş çıkmıyormuş. Madem bir kuruş çıkmıyor sevgili şahsım bu bütçedeki milyarlar ne? İmza attığın bütçeyi bilmiyorsun bu daha vahim. Ben bütün kadınların ve gençlerin huzurunda Erdoğan'a bir çağrı yapmak istiyorum. Madem bir kuruş ödemiyoruz, madem sen ekonomistsin A Haber var senin yayın organın zaten çık karşıma oturalım sadece Şehir Hastanelerini soracağım. Cesaret edemeyebilir valla soruları önceden vereceğim, cevapları promptera yaz istersen. Bütün sorulara samimi, düzgün, net cevaplar isteyeceğim ama karşıma çıkmaz. Yiğidin karşısına çıkacak adamın namuslu ve temiz olması lazım.