İçişleri Bakanlığı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yönelik, "terör örgütleri ile iltisaklı veya irtibatlı olduğu yönündeki ihbar ve tespitler" üzerine özel teftiş başlatmasının ardından CHP yönetimi, izlenecek yöntemi masaya yatırdı.

Partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde "Büyükşehir Belediye Başkanları buluşması" çerçevesinde Ankara'da bulunan 10 belediye başkanı ile görüşen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın bu girişimleri karşısında "sakin olmaları ve aynı hızla çalışmalarını sürdürmelerini isteyerek, "İktidar gitme telaşında, bunun için her şeyi yapabilirler, biz işimize bakalım" mesajı verdi.

Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarını görevden almaya cesaret edemeyeceğini belirterek, "Dilerim akıllarından bile geçirmezler" dediği öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı'nın İBB'ye yönelik başlattığı "özel teftiş" başlatmasının ardından gözlerin çevrildiği CHP'de bugün yoğun bir trafik yaşandı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu önce, her ay yapılan "Büyükşehir Belediye Başkanları" toplantısı için Ankara'da bulunan belediye başkanlarını kabul etti.

Büyükşehir belediye başkanları toplantısının, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 102. Yıldönümü olması nedeniyle 27 Aralık'ta Ankara'da yapılması kararlaştırılmıştı. Görüşmenin İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne özel teftiş başlatması sonrasına denk gelmesi nedeniyle ilk sıradaki gündem maddesi de bu konu oldu.

Görüşmeye Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği programına katılmak için İzmir'de bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ağırlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer dışında 10 büyükşehir belediye başkanı katıldı.

Edinilen bilgiye göre görüşmede Kılıçdaroğlu, İBB'ye yönelik kararı "kaybetme telaşı" olarak yorumladı ve "Gitmemek için her şeyi yaparlar. Ama sakin olmamız lazım, sizler aynı hızla çalışmaya devam edin. Herkes işine bakacak, böyle durumlarda yan yana olduğumuzu göstermemiz gerekiyor" görüşünü dile getirdi.

Kaynak: BBC Türkçe/ Ayşe Sayın