CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Nurettin Canikli’nin Boyak Holding'e kayyum olarak atanan yakını Ertunç Laçinel’i gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu, “Malı götür, hırsızlığı yap, Saray arkanda kapı gibi duruyor” dedi.

"AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin bir yakınını Boydak Holding'e kayyum olarak atadığını" ifade eden Kılıçdaroğlu, meclisteki haftalık grup toplantısında şöyle konuştu:

"CANİKLİ HİÇ KONUŞMUYOR; NİYE KONUŞMUYORSUN, NİYE KORUYORSUN?"

"Bunların dünyaya bakışıyla bizim dünyaya bakışım aynı değil. Bunların ahlakıyla bizim ahlakımız, bizim adaletle onların adalet anlayışı hakkı arasında fark var. 15 Temmuz sonrası FETÖ ile iltisaklı olan şirketleri aldılar, TMSF'ye devrettiler. Başlarına da kayyum atadılar. Sonra piyasada simsarlar dolaşmaya başladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, bir yakınını getirip Boydak Holding'e kayyum olarak atıyor. Bir süre sonra, 'Slovakya'da depo yapmamız lazım' diyorlar. 20 milyon Euro gönderiyorlar. Deponun sahibi Ertunç Laçinel, aynı zamanda kayyum. Bu para ve adam da yok. Canikli hiç konuşmuyor. Buradan Canikli'ye sesleniyorum; niye konuşmuyorsun, niye koruyorsun?"

"MALI GÖTÜR, HIRSIZLIĞI YAP, KANUN ARKANDA KAPI GİBİ DURUYOR"

Bir kanun getirdiler. Binali Yıldırım bu soruya yanıt vermemiş, Fuat Oktay'dan da tık yok. Ya bunlar bu yolsuzluğun üzerine gidemiyorlar. Bir kanun getiriyorlar, bu şekliyle kayyum atanırsa kayyumun yaptığı bütün işlemler, karar ve fiilleri nedeniyle cezai sorumluluk olmaz diyor. Malı götür, hırsızlığı yap, kanun arkanda kapı gibi duruyor. Saray arkanda kapı gibi duruyor. Bu kanunu Meclis'te kabul ettirdiler.
AKP'ye geçmişte oy verenlere sesleniyorum, siz böyle bir kanunu dünyanın hangi ülkesinde gördünüz. Hırsızlık yapana hırsızlık yapabilir diye kanun getiren bir ülke getirin. Hırsızlığın yasayla korunduğunu ilk defa görüyorum. 'Sen götür malı, meraklanma' diyorlar, söyleyen kim Canikli. 'Meraklanma, kanun çıkaracağız, kimse hesap soramaz' diyor. Hangi kanunu çıkarırlarsa çıkarsınlar bu kardeşiniz tamamına hesabını soracak."

CHP lideri Kılıçdaroğlu partisinin TBMM'deki Grup Toplantısı'nda yaptığı açıklamaya Canikli sosyal medya hesabından 17 maddelik bir açıklama yaptı:

"CANİKLİ HİÇ KONUŞMUYOR İDDİASI BİR YALANDIR"

1- Kemal Kılıçdaroğlu, Boydak Holding ve TMSF başlıkları üzerinden şahsımla ilgili bir takım iddialarda bulunuyor.
2- 1. Boydak Holding ile ilgili iddialar hakkında ‘Canikli hiç konuşmuyor?’, diyor. Bu konu ile ilgili 116 adet twitten oluşan ayrıntılı açıklamamı 01.07.2021 tarihinde yaptım.
3-Boydak ve TMSF konusu ile ilgili tüm iddia ve soruların cevapları bu açıklamamda mevcuttur. Bu nedenle Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ‘Canikli hiç konuşmuyor’ iddiası bir yalandır.

"KAYYIM YAPILDIĞI İDDİASI DA BİR YALANDIR"

4- 2. Hiçbir yakınımı (akrabamı) Boydak Holding’e kayyım olarak atamadım. Ertunç Laçiner, bizzat Abdullah Güzeldürger’in yönetim kurulu başkanı olduğu Boydak Holding Yönetim Kurulu tarafından 26.09.2016 tarihinde Boydak Holding’e CEO olarak atanmıştır.
5-Abdullah Güzeldülger’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Boydak Yönetim Kurulu tarafından 1 yıl süre ile A Grubu imza yetkisi verilmiştir. 
6-CEO görevi nedeniyle de 24.02.2017 tarihinde yönetim kurulu üyesi yapılmıştır. Dolayısıyla, ‘yakınımım Boydak Holding’e kayyım yapıldığı’ iddiası da bir YALANDIR.
7-3. Kemal Kılıçdaroğlu, Slovakya’da Boydak Holding tarafından kiralanan 21 bin m2 kapalı alanı bulunan lojistik merkezinin mülkiyetinin Ertunç Laçiner’e ait olduğunu iddia ediyor.

"20 MİLYON EURO AKTARILDIĞI İDDİASI KOCAMAN BİR YALANDIR"

8- Söz konusu gayrimenkul Prologis Slovak Republic Sro firmasına aittir. Kılıçdaroğlu’nun bu iddiası da bir YALANDIR.
9-4. Slovakya’da ki firmaya 20 milyon Euro aktarıldığını iddia ediyor. Bu firmaya 6 aylık peşin kira karşılığı olarak 714,348 bin Euro gönderilmiştir. Gönderilen bu para da sözleşme feshedilene kadar ki kira ödemelerine mahsup edilmiştir.
10-Bunun dışında Boydak Holding’den bu firma ya da başka bir firmaya tek kuruş dahi gönderilmemiştir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Boydak Holding’ten Ertunç Laçiner’in firmasına 20 milyon Euro aktarıldığı iddiası KOCAMAN bir YALANDIR.

"ERTUNÇ LAÇİNER’İ KORUDUĞUM İDDİASI DA BİR YALANDIR"

11-5. Kemal Kılıçdaroğlu, Ertunç Laçiner’in 20 milyon Euro ile yurtdışına kaçtığı ve Ertunç Laçiner’in tarafımdan korunduğunu iddia ediyor. Ertunç Laçiner’in hiçbir dokunulmazlığı bulunmamaktadır.
12-Kayyımlarla ilgili 24.11.2016 tarihli ve 6755 Sayılı Kanunda ki adli ve idari takibat sınırlaması yolsuzluk,zimmet,evrakta sahtekarlık gibi suçları kapsamamaktadır.Bu konu ile ilgili olarak Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundular mı?
13-Dokunulmazlığı olmayan birini şahsım ya da başka birinin koruması hukuken mümkün değildir. Dolayısıyla, Ertunç Laçiner’i koruduğum iddiası da bir YALANDIR.

"TEK KURUŞLUK HAKSIZ KAZANÇ SAĞLANMAMIŞTIR VEYA AKTARILMAMIŞTIR"

14-Ayrıca, küçük bir araştırma ile Ertunç Laçiner’in yurtdışında değil Türkiye’de bulunduğunu öğrendim. Ertunç Laçiner’in 20 milyon Euro ile yurtdışına kaçtığı iddiası da KOCAMAN bir YALANDIR.
15-6. TMSF’ nin kayyım olarak atandığı şirketlerin hiçbirinden, yakınlarıma veya yakınım olmayan herhangi birine tek kuruşluk haksız kazanç sağlanmamıştır veya aktarılmamıştır.
16-7. Boydak Holding’in Almanya ve Slovakya’da ki lojistik üsleri ile alakalı iddiaları ve verilen cevapları 93 numaralı ve takip eden twitlerden görebilirsiniz.