CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Suriyelilere belki içimizde kızan vardır. Boşuna kızıyorsunuz, Suriyelilere kızma hakkınız yok, kızacağınız adam belli. Dolayısıyla Suriye politikası başından beri yanlıştır" diyerek Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a işaret etti. Afganistan'daki duruma dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Göreceksiniz 3-3,5 sığınmacı daha gelecek" dedi.

Eskişehir Alpu'da konuşan Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Tarım kanunu der ki Türkiye'de milli gelirin en az yüzde 1'i oranında çiftçiye destek verilir. Kanun çıktığı tarihten bu yana çiftçiye hiçbir zaman bu oran verilmedi. Niçin verilmiyor? Desteler açıklanmadı. Aslında bütçenin durumu pek parlak değil. Bütçe yönetilmiyor, Türkiye savruluyor. Türkiye'de ekonomik kriz var, kim ödüyor faturasını? Sıradan vatandaş ödüyor. Esnaf ödüyor, sizler ödüyorsunuz bu faturayı. Köprü yapıyoruz diyorlar, dolar garantisiyle ihaleyi verdiler Neden onu Türk Lirası'na dönüştürmüyorlar? Esnaf, çiftçi kazanamayacak mı bu ülkede? Sırt kalınlara karşıyım, vatandaşın alın terinden yanayım. Yeni siyasetimizin ana omurgası da budur. Türkiye Cumhuriyet devletinde bir çocuk yatağa aç giriyorsa Saray'dakilerin uyumaması lazım. E 24 saat uyuyorlar. Ben bunu söylediğim zaman da kızıyorlar. Vatandaşın ensesinde boza pişirmişsiniz be kardeşim, konuşamıyor. Konuşunca cezaevine atıyorsunuz. Sadece CHP'liler değil ki her aileden işsiz var. Saray'dakilere sormak lazım, bir çocuğu üniversitede okutmak o kadar kolay mı?"

YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞI

"Yeni bir siyaset anlayışı, kavgasız, gürültüsüz ama doğruların arkasından giderek. Tehditler gelir, hiç umurumda değil. Ben fakirin, fukaranın, işçinin hakkını savunmak zorundayım. Benim siyasetten şahsen beklediğim hiçbir şey yok. Ama bu ülkede huzursuzluk varsa, esnafın, çiftçinin, emeklinin derdi varsa birinin bunları dillendirmesi lazım. Bu da benim görevim."

"Getirmişsin bir hanedan sistemi. Hazine'yi bir damada teslim etmişsin. Sosyete damat. Karnı tok, her şeyi yerinde. Herkse düşen görev var. Ak Partili kardeşlerim de bilsinler siyaset doğru eminde olmazsa zararı vatandaş görür."

"Bir partinin genel başkanı hâkim temin eder mi? Vatandaş o hâkime güvenir mi? Düzeltin bunu diyorum. Bunu söylüyorum. Olmaz, biz bunu yapmayacağız diyor. Kimse güvenmiyor. Kimse gelip yatırım yapmak  istemiyor."

BOŞUNA SURİYELİLERE KIZIYORSUNUZ

"Suriyelilere belki içimizde kızan vardır. Boşuna kızıyorsunuz, Suriyelilere kızma hakkınız yok, kızacağınıza dam belli. Suriyelileri buraya getirene, onun politikalarına kızacaksınız. Gitsinler kendi ülkelerine ama barışın olması lazım. Dolayısıyla Suriye politikası başından beri yanlıştır. Afrin'de sorun çıktı, göreceksiniz 3-3,5 sığınmacı daha gelecek. Bir tarafta Amerika bir tarafta Rusya var. Bu politikayı görmeyen bir devlet politikası olmaz. Bu politikayı görmeyen insanlar sağlıklı yönetemezler bu devleti."

"Gelecek seçimde sandığa gidecek hakkı olana oy vereceksiniz. Ben sizden bunu istiyorum."