Başbakan Erdoğan'ın düşen uçakla ilgili olarak muhalefeti bilgilendirme toplantıları başladı. İlk olarak Kılıçdaroğlu'yla görüşen Erdoğan şu sıralarda Bahçeli'yi bilgilendiriyor. Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Kılıçdaroğlu, "Kamuoyuna yansıyanlar dışında yeni bir bilgi paylaşılmadı" dedi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi;

 

“Uçağımızın kasten düşürüldüğü anlaşılmaktadır.

Uçak vurulmadan önce, Suriye tarafından hiçbir uyarının yapılmadığı, hiçbir önleme girişiminde bulunulmadığı, doğrudan ateş edildiği görülmektedir.

Düşürülen uçağın Türk uçağı olduğunun bilinmediği ve yanlışlıkla vurulduğu mazereti de gerçekçi değildir.

Bu saldırının Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümetin Suriye politikasına karşı bir misilleme olduğu kuvvetle muhtemeldir.

Suriye’nin yaptığı bu saldırının Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  “Bıçak kemiğe dayandı, artık sabrımız tükendi” türündeki söylemlerinin, bir blöften ibaret olduğu algısını, başta Suriyeli muhalifler olmak üzere, bütün dünya kamuoyuna taşımak amacında olduğu ihtimal dâhilindedir.

Hiç şüphesiz bu olay sineye çekilemez, üstü ötürülemez ve zamana yayarak unutturulamaz.

Türkiye, bu ve benzeri saldırılarla her canı isteyenin rahatlıkla sınayabileceği bir ülke değildir.

Kimse Türkiye’nin gücünü ve caydırıcılığını test etmeye cüret etmemelidir. Türk dış politikası da işi bu noktalara getirecek bir çizgide olmamalıdır.

Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını mutlak suretle kullanmalıdır…

Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük devlet vakarına yakışan soğukkanlı tutumu, kendisine yönelen saldırılar karşısında vurdumduymaz olmasını gerektirmez…

Bununla birlikte komşu ve kardeş iki halkı savaşın eşiğine getirenler, nasıl bir ateşle oynadıklarını artık anlamalıdırlar.

Türkiye’yi yönetenler, Suriye Yönetimini devirme konusunda kendilerini teşvik ve tahrik eden sözde dostlar tarafından yalnız bırakılmışlardır.

Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Suriye konusu gündeme geldiğinden beri sürdürdüğümüz tavrın haklılığını bir kez daha anlamış bulunuyoruz.

Ancak, Suriye’nin tavrını kabul edilebilir bulmuyoruz. Hükümetin bu konuda gerekeni yapmasını bekliyoruz. Yapılması gerekenler de uluslararası hukuka uygun olmalı ve kamuoyu beklentilerini karşılamalıdır.

Kamuoyunun, Sayın Başbakan’la içeride ne görüştüğümüzü merak ettiğini biliyorum.

Düşürülen uçağımızın teknik özellikleri ve seyriyle ilgili ayrıntıları Sayın Başbakan ve yanındaki ilgililer tarafımıza sundular…

Bu brifingin düzenlenmesini anlamlı buluyoruz. Ancak kamuoyuna yansıyanlar dışında yeni bir bilgi veya yol haritası bizimle paylaşılmış değildir…”