CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "6 lider bir aradayız, hep beraber Türkiye'yi İkinci Yüzyıl'a hazırlayacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, Rumeli Hisarı - Aşiyan Füniküler Hattı Açılışı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, "İmamoğlu, hangi zorluklarla karşılaştığını ve nasıl aştığını ayrıntılı bir biçimde ifade etti. Devleti yönetenlerin belli sorumlulukları vardı. Alt yöneticiler belli sorunlarla karşılaştığında, üst yöneticiler bu sorunların aşılması için katkı verirler, çaba harcarlar. 'Hayır bu sorunlar aşılmasın. İstanbul bizimdi belediye başkanı sorunlarla karşılaşsın, biz gelelim' bu sağlıklı ve tutarlı bir devlet anlayışı değildir. Ekrem başkan bütün engelleri bilgiyle, birikimle aşan ve İstanbullulara hizmet eden kişidir." değerlendirmesini yaptı. 

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: 

"Elbette ki bir kente hizmet edilirken bilgiyle hizmet edilecektir. Planlama yapılacaktır. Maliyet hesapları çıkarılacaktır. Akademik dünyadan da yararlanılacaktır ve İstanbullular verilen hizmetin değerini yaşayarak göreceklerdir. Buraya gelirken yapılan bir rölyefin önünden geçtik. Boğaziçi Üniversitesi sadece Türkiye değil akademik dünya açısından da son derece önemli bir üniversite. Üniversitede her türlü düşüncenin özgürce tartışılması, bilgi üretmesi bir ülkenin ekonomik açıdan sıçramasına yol açar.

“ÜNİVERSİTEYİ FELÇ EDERSENİZ OSMANLI NASIL SANAYİ DEVRİMİNİ KAÇIRDIYSA, SİZDE TEKNOLOJİ DEVRİMİNİ KAÇIRMIŞ OLURSUNUZ”

Üniversiteyi felç ederseniz Osmanlı nasıl sanayi devrimini kaçırdıysa, sizde teknoloji devrimini kaçırmış olursunuz. Acaba bunun farkında mı devleti yönetenler?

“BİR KİŞİ 'BEN VİZYON SAHİBİYİM' DİYORSA ÖNÜMÜZDEKİ YÜZYILDAKİ GELİŞMELERİ GÖRMEK ZORUNDADIR”

Bir kişi 'Ben vizyon sahibiyim' diyorsa önümüzdeki yüzyıldaki gelişmeleri görmek zorundadır. Hangi gelişmelerin olduğunu bilmek zorundadır. Bilgi üretmeyen bir ülkenin 21. yüzyılda sınıf atlaması mümkün değildir. Bilgiyi üniversitelerde üreteceğiz.

“EĞER BİRİLERİ SULTANIN SOFRASINDA OTURARAK BOĞAZİÇİ'NDE GÖREV YAPMAYA ÇALIŞIYORSA ORADAN HAYIR GELMEZ”

Eğer birileri sultanın sofrasında oturarak Boğaziçi'nde görev yapmaya çalışıyorsa oradan hayır gelmez.  Bilgi kadar değerli bir şey yoktur. Farklı düşünmek kadar değerli bir şey yoktur.

Kısır tartışmalar içinde 'Acaba belediye başkanına nasıl çelme takarım' anlayışına girerseniz devleti yönetemezsiniz, nitekim yönetemiyorlar.

“BİZLER HEP BERABER TÜRKİYE'Yİ İKİNCİ YÜZYIL'A HAZIRLAYACAĞIZ”

Bizler hep beraber Türkiye'yi İkinci Yüzyıl'a hazırlayacağız. 6 lider bir aradayız. Bugün yaşadığımız şartları hepimiz biliyoruz ama hepimiz bu zorlukları nasıl aşacağımızı da biliyoruz. Eğer bu ülke en zor zamanlarda Milli Kurtuluş Savaşı'nı vermiş ve büyük başarılara imza atmışsa ve attığı imza bütün mazlum ülkelere örnek olmuşsa, onlarda kendi bağımsızlıklarını inşa etmişlerse Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında bu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız.

Demokrasi geldiği zaman büyüme, kalkınma olacaktır. Hiç kimsenin yaşam tarzı, kimliği, inancı sorgulanmayacaktır. Bu ülkede yaşayan herkes bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, parklarında huzur içinde yaşayacaktır.

Umutsuzluğu kapılma gibi bir düşüncemiz asla olmamalı, biz Türkiyemizi geleceğe hazırlamalıyız."