Kuzey Kıbrıs’ın Güzelyurt kazasında bulunan Şeyh Nazım (Orta Cami), Pir Paşa ve Aşağı camilerinde sabah ezanlarının ve Arapça duaların hoparlörle okunması yasaklandı.

Kıbrıs’ın Lefke kasabasında, Feza Güzeloğlu isimli avukat, hoparlörden okunan sabah ezanının rahatsızlık verdiği gerekçesiyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme verdiği ara kararla, Lefke’de bulunan Şeyh Nazım Camisi (Orta Cami), Pir Paşa Camisi ve Aşağı Cami’de sabah ezanlarının ve Arapça duaların hoparlörle okunmasını yasakladı.

Davacı Feza Güzeloğlu söz konusu camilerde okunan ezan ve Arapça dualarda ses yükseltici cihaz kullanılmaması için Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne dava açtığını belirterek, “Mahkeme, dava sonuçlanana kadar, bu üç camide sabah ezanı ve Arapça duaların hoparlörden veya ses yükseltici cihazlardan okunmaması ve yayınlanmaması için karar aldı” diye konuştu.

“YARATILAN ALGI GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Kuzey Kıbrıs’ın Din İşleri Başkanı Talip Atalay ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Mahkemede alınan kararın muhatabının Din İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Başkanı değil, Vakıflar İdaresi olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu karar, Din İşleri Başkanlığını bağlayıcı herhangi bir sonuç doğurmamaktadır. Mahkeme kararı Din İşleri Başkanı ve Başkanlığıyla ilgili herhangi bir hüküm içermemektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Kıbrıs ve Türkiye basını ile sosyal medyada konuya ilişkin yapılan yorum, haber ve değerlendirmelerde mahkeme kararıyla Kıbrıs’ta “ezanın yasaklandığı”, “ezanların susturulduğu” yönünde ortaya çıkan algının doğru olmadığını dile getiren Talip Atalay, “Bu algı gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

Her toplumda bireysel olarak farklı inanç ve kanaat sahipleri olabileceğine dikkat çeken Atalay, “Onların bu konudaki farklı yaklaşımları kendilerini bağlar” dedi.