Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu "Krizin Faturasını Emekçiler Değil, Krizi Yaratanlar Ödesin" sloganıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda bölgesel miting düzenledi.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik “Krizin en önemli temel nedeni savaş politikalarıdır. Biz artık siyasi krizin bedelini ödemeyeceğiz. ‘Kriz yok’ diyorlar, oysa biz krizi iliğimize kadar hissediyoruz” dedi.

Mitinge aralarında HDP, CHP, EMEP, ESP temsilcileri ile Mardin, Siirt, Bingöl, Elazığ, Tunceli, Şırnak, Hakkari gibi çevre illerden gelen 5 bine yakın kişi katıldı.

'GÜVENLİKÇİ VE YASAKÇI POLİTİKALAR SONUCU KRİZ KAÇINILMAZ OLDU'

Miting Tertip Komitesi adına konuşan Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Abbas Şahin şunları söyledi:

“Cumhuriyet tarihine baktığımız zaman, en masumane taleplerimiz şiddetle susturulmaya çalışılmıştır. Ülke bugün ekonomik krizle karşı karşıya. Bu kriz AKP hükümetini doğurdu. AKP’nin tarihine baktığımızda, göstermelik demokrasi oyunlarıyla, halklarımız için kabusa dönüşmüştür. Uygulanan ekonomik politikaların sonucu olarak bu kriz bekleniyordu. Güvenlikçi politikalar ve yasakçı politikalar sonucu kriz kaçınılmaz oldu."

‘KRİZİN NEDENİ SAVAŞ POLİTİKALARIDIR’

Ardından konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de “Bugün ülkemizde bu krizin en önemli temel nedeni hem Ortadoğu, hem Suriye ve bölgedeki savaş politikalarıdır. Bütçe tartışmalarında da görüyoruz ki; bu ülkeyi yönetenler bu savaş politikalarından vazgeçmediler. Bu savaş politikalarına karşı hep birlikte bu ülkede barış ve demokrasi isteyenlerle birlikte alanlardayız" diyerek şöyle devam etti:

"Yerel seçimlerde de iç ve dış düşman yaratarak, savaş politikaları yükselterek, sendikacılara, demokratik siyaset yürütenlere, gazetecilere, baskılarla krizi aşmaya çalışıyorlar. Bu savaş politikalarının sürdürüldüğü tek adam dönemlerinde gördük. Kendi krizlerini atlatmak için muhalif kesimler baskı görmüşlerdir."

Ardından konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de “Bugün ülkemizde bu krizin en önemli temel nedeni hem Ortadoğu, hem Suriye ve bölgedeki savaş politikalarıdır. Bütçe tartışmalarında da görüyoruz ki; bu ülkeyi yönetenler bu savaş politikalarından vazgeçmediler.

Bu savaş politikalarına karşı hep birlikte bu ülkede barış ve demokrasi isteyenlerle birlikte alanlardayız" diyerek şöyle devam etti:

"Yerel seçimlerde de iç ve dış düşman yaratarak, savaş politikaları yükselterek, sendikacılara, demokratik siyaset yürütenlere, gazetecilere, baskılarla krizi aşmaya çalışıyorlar. Bu savaş politikalarının sürdürüldüğü tek adam dönemlerinde gördük. Kendi krizlerini atlatmak için muhalif kesimler baskı görmüşlerdir."

'KRİZİN BEDELİNİ ÖDEMEYECEĞİZ'

Bozgeyik şunları söyledi:

“Biz artık siyasi krizin bedelini ödemeyeceğiz. Bu kriz sürecinde ülkeyi yönetenler, saraydakiler, ‘kriz yok’ diyorlar. Oysa biz krizi iliğimize kadar hissediyoruz."

'KAPİTALİST MODERNİTENİN KRİZİ'

"Bu kriz kapitalist modernitenin yarattığı politikaların krizi olduğunu ifade ediyoruz. Bugün temel sorun, krizin faturasının kimler tarafından ödeneceği sorgulanıyor. Ülkeyi yönetenler krizi emekçilere, kadınlara, öğrencilere ödetmek istiyor."

'DEMOKRASİ VE BARIŞ İSTİYORUZ'

"Bir an önce demokrasi için adım atılmalıdır. Hiçbir annenin gözyaşı dökmesini istemiyoruz. Derhal barış sağlanmalıdır. Yıllardır savaşa değil emekçiye, halka bütçe diyoruz.

Bu talebimizi haykırmaya devam edeceğiz.”

 Miting, seslendirilen şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.