Ankara’da “4+4+4” eğitim sistemiyle ilgili teklifi protesto etmek için 24 saatten fazla bir süredir eylem yapan KESK üyelerine polis müdahale etti.

 

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekili Sebahat Tuncel'le birlikte YKM önündeki kitleyle buluşan Ertuğrul Kürkçü, bianet'e Ankara'daki tüm KESK'lilerin orada olduğunu, üç bin kişiye yakın bir kalabalık olduğunu anlattı.

 

Kürkçü, polisin Tuncel'i ve kendisini uyardığını, her an bir müdahale yaşanabileceğini söyledi, "Polis kitleyi 'bir adım daha atarsanız müdahale ederiz' diye uyardı. Kitle iki adım attı. Şu an herhangi bir sorun yok" diye konuştu.

 

Ancak bir süre sonra müdahale başladı. Müdahaleden BDP Milletvekili Sebahat Tuncel de etkilendi.

 

Bu sırada eyleme katılan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ve beraberindekiler emniyet yetkilileriyle görüştü.

 

Görüşmenin ardından açıklama yapan Çam, eylemi barışçıl şekilde tamamlama kararı aldıklarını, KESK yöneticilerinin de kendi aralarında görüşerek makul bir süre belirleyeceklerini dile getirdi.

 

Çam, bir soru üzerine ''Bize göre eylem amacına ulaştı. Sadece Ankara'da değil İstanbul ve İzmir başta olmak üzere birçok ilde eylemler vardı'' dedi.

 

MECLİS'E YÜRÜMEK İSTEDİLER

KESK üyeleri GMK Bulvarı'nda sloganlar atıp eylemi sürdürürken açıklama yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, teklifin görüşüleceği saatlerde TBMM önünde basın açıklaması yapmak istediklerini söyledi.

 

Meclis önündeki açıklamanın ardından eylemi bitireceklerini kaydeden Özgen, bu konuda güvenlik güçlerinin anlayışını beklediklerini ifade etti.

 

KESK Genel Başkanı Özgen, polis müdahalesinin yasalara aykırı olacağını savundu.

 

CHP’Lİ VEKİLLER TEPKİLİ

Bu arada, KESK’in eylemi devam ederken CHP Milletvekilleri Rıza Türmen, Süleyman Çelebi ve Musa Çam TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

 

Türmen, “Temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasını zor kullanarak engelleyen, muhalefeti Komisyona sokmayan, sadece iktidar milletvekillerinin oylarıyla yasa teklifinin kabul edildiği bir rejimin adı demokrasi olamaz” diye konuştu.

 

Türmen, ''Bildirim yapılmamış olsa bile toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı engellenemez. Bu konuda AİHM kararı var'' görüşünü savundu.

 

Süleyman Çelebi ise ''Emniyet, seyahat şirketlerini tek tek arayarak, 'giderseniz sizi terör örgütü kapsamına alırız' demiştir. Cop, gaz, tazyikli su kullanılarak hak arama özgürlüğü ihlal edilmektedir. AKP'nin faşizan anlayışı doğru değil'' dedi.

 

KAR ALTINDA SABAHLADILAR

Soğuk ve kar yağışına rağmen dün geceyi sokakta geçiren KESK üyelerine, CHP'li milletvekilleri destek verdi.

 

Meclis’te zorunlu eğitim yasa teklifinin görüşüldüğü saatlerde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve bazı CHP milletvekilleri Kızılay'a gitti. Eylemcilere seslenen Gürsel Tekin, "Mücadeleye devam" dedi.

 

Ateş yakıp, halay çekerek ısınmaya çalışan eylemcilere CHP'li milletvekilleri de eşlik etti.

 

Tandoğan Meydanı’nda dün toplanan gruba polis müdahale etmiş eylemcilerin Kızılay'da toplanan grupla bir araya gelmesi basınçlı su ve göz yaşartıcı gaz kullanılarak engellenmişti.


28-29 Mart KESK'e Ankara'da Gazlı Müdahale Fotoğrafları >>>