Diyarbakır’da 2017 Newroz’unda polis tarafından vurulan üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un olası kastla öldürmekten yargılanan polis Yakup Şenocak’a verilen beraat kararının bozulmasıyla yeniden görülmeye başlanan davada dinlenen polislerin alınan ifadeleri dava dosyasında girdi.

Davada ifade veren biri şube müdürü iki polis, hem daha önce verdikleri ifadelerle hem de birbirleriyle çelişti.

Olayın yaşandığı alanda olduğu öne sürülen polis amiri Kerim Sağlık, görevli olduğu kentte Konya 1’inci Ağır Mahkemesi, Balıkesir İl Asayiş Şube Müdürü Erdoğan Tetik ise Balıkesir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dinlendi.

POLİS MÜDÜRÜ İLK İFADESİ İLE ÇELİŞTİ

Görüntülerde ve tanık ifadelerinde Kurkut’un elinde olay anında bir bakkaldan alınan ekmek bıçağı olduğu sabit iken, Şube Müdürü Tetik, verdiği ilk ifadeden farklı olarak,  Kurkut’un elinde pala olduğunu öne sürdü. Erdoğan Tetik ifadesinde, “Elinde pala olan üzeri çıplak bir şahıs bizim bulunduğumuz barikata doğru geldi. Bu şahıs elindeki palayı sağa sola savurarak, 'Diyarbakır’ı yakarım, hepinizi öldürürüm' gibi sözler söyledi." dedi.

Diyarbakır Valiliği İl Disiplin Kurulu’na verdiği önceki ifadesinde, “Kurkut’un elindeki palayı bir polise savurduğu” yönünde bir ifadesi bulunmadığı hatırlatılan Tetik, “O raporda elinde pala olan şahsın polis memuru arkadaşımıza elindeki palayı savurduğunu söylememiş olabilirim, ancak ben hususu bizzat gördüğüm için bu hususu söylüyorum” yanıtını verdi.

FARKLI POLİS İFADELERİ

İki polis, Kurkut’un elinde ne olduğuna dair de farklı beyanlarda bulundu. Tetik ifadesinde Kemal Kurkut'un elinde pala olduğunu öne sürerken polis memuru Kerim Sağlık ise Kurkut’un elinde bıçak olduğunu söyledi.

Kerim Sağlık ifadesinde olay sırasında süzme noktasında sorumlu amir olarak görev yaptığını belirterek, “Süzme noktasında bulunduğumuz esnada polis memuru arkadaşlar bir şahsa elindeki bıçağı bırakması yönünde uyarılar yaptığını duydum. Bunun üzerine uyarı yapılan yere gittiğimde elinde bıçak olan üst tarafı çıplak, alt tarafında kargo tipi pantolon bulunan bir erkek şahsın olduğunu gördüm." dedi.

İKİ POLİSİN DUYDUKLARI DA BİRBİRİNİ TUTMADI

Kurkut’un söylediklerini duyduklarını beyan ettikleri sözler de iki polisin ifadelerinde farkı yer aldı. Tetik, Kurkut’un kendini patlatacağını söylediğinden bahsetmezken, Sağlık ise kendini patlatacağını söylediğini öne sürdü.

Kurkut’un söylediklerini duyduklarını öne süren Tetik, Kurkut’un “Diyarbakır’ı yakarım, hepinizi öldürürüm” dediğini öne sürdü. Polis memuru Sağlık ise ifadesinde Kurkut’un "Burası Amed, bugün burada hepiniz öleceksiniz, hepinizi öldürüp patlatacağım" dediğini ileri sürdü.

‘HAVAYA ATEŞ EDİLDİ’

Cinayet zanlısı Yakup Şenocak kendi ifadelerinde “Kurkut’un ayaklarına doğru yere ateş ettiğini” söylemişti. İfadeleri alınan iki polisin olay gününe ait anlatımlarında 'yere ateş edildiğne' değinmemesi, ikisinin de havaya ateş edildiğini vurgulaması dikkat çekti.

Tetik, “Ben alandaki polis memurlarını sadece şahsı uyarmak kastıyla havaya doğru ateş ettiklerini gördüm, şahsın üzerine veya yere doğru ateş eden herhangi bir polis memuru görmedim. Çok sayıda polis memuru olduğu için silah kullanan polis memurunun ismini hatırlamıyorum, bana sormuş olduğunuz Yakup Şenocak'ı da o gün silahla ateş edip etmediğini görmedim” beyanında bulundu.

Sağlık da ifadesinde görevli polisler havaya çok sayıda uyarı ateşi açtılar, ancak maktul süzme noktasını geçerek Nevruz meydanına doğru gitti. Polis arkadaşların üzerine bıçakla saldırdı. Canlı bomba olma ihtimali de bulunuyordu. Çok sayıda silah ateşlendiği için sorumlu amir olarak ‘ateş etmeyi kesin’ şeklinde emir verdim, ancak ortam çok kalabalık olduğu için görevli polisler emrimi duymamış olabilirler. Ben maktulün kimin silahıyla ve ne şekilde vurulduğunu görmedim, çünkü olay anında çok sayıda silah ateşlendi. Ancak, maktulün doğrudan hedef alındığını görmedim. Yerden seken kurşunla vurulmuş olma ihtimali yüksektir” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı