IrakŞii lider Ali Sistani destekçileri Bağdat'ta Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) 5 şubesini ateşe verdi. Olayın KDP üyesi Naif Kurdistani'nin Twitter paylaşımından sonra gerçekleştiği belirtildi. Gerilim sonrası Naif Kurdistani özür diledi ancak saldırılar durmadı.

SİSTANİ TARAFTARLARINI SOKAĞA ÇAĞIRDI

Edinilen bilgiye göre Kürdistan Demokrat Partili (KDP) Naif Kurdistani, dün Twitter hesabından “Biz Arap liderliğiyle beraberiz. Hintlilerin, Farsların ve Afganların kontrolünde olan liderlerle değil” açıklamasını paylaştı. Bu mesaj sert bir tepkiyle karşılanırken, Iraklı Şii lider Ali Sistani, dijital medya aracılığıyla insanları sokağa çağırdı.

Kısa bir süre sonra KDP’li Naif Kurdistani, Ali Sistani’den özür diledi, ancak bu özür tepkileri dindiremedi. Tepkilerin artması üzerine aynı KDP üyesi bu defa Twitter hesabının çalındığını söyledi. Daha sonra KDP bir açıklama yaparak mesajın, kişisel bir görüş olduğunu, kendilerinin birlikte yaşama inandıklarını söyledi. Açıklamanın devamında Dr. Naif Kürdistani’nin KDP ile ilişiğinin kalmadığı söylendi.

POSTERLER YAKILDI

Ancak KDP’nin özrü de tepkileri dindiremedi. Ali Sistani destekçileri sokaklara çıkarak “Liderimiz başımızın tacıdır” diyerek sloganlar attı. Bağdat’ta KDP’nin 5. şubesi önünde toplanan onlarca kişi binayı ateşe verdi.Barzani posterleri yakıldı.    

KDP’nin önemli bir üyesi olan Dr. Naif Kurdistani olarak da bilinen Dr. Naif Gergeri, Sadr, Helbusi ve KDP uzlaşma komisyonu üyesiydi. Ayrıca 2018 seçimlerinde KDP’nin Ninova bölgesi adayıydı.

Kaynak: Artıgerçek