KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, gündeme dair değerlendirmelerde bulunduğu bir yazı kaleme aldı.

Özgür Gündem'de Hüseyin Ali mahlasıyla yazan Mustafa Karasu, Kürt illerindeki özyönetim ilanları ve süren yasaklar ile çatışmalara ve Artvin Cerattepe’de madena karşı başlatılan direnişe dikkati çekerek, “Cerattepe özyönetim direnişiyle Kürdistan'daki özyönetim direnişleri, yani demokrasi mücadelesi birleştiğinde Türkiye'de yeni bir umut ve alternatif ortaya çıkacak,” dedi.

Karasu, AK Parti’nin ‘vatan millet Sakarya’ söylemleri ve psikolojik savaşla CHP'yi etkisizleştirme politikası izlediğini de savunduğu yazısında, “Halbuki CHP'yi de kurtaracak içte ve dışta yürütülen savaş politikalarına karşı demokratikleşme ve barış politikasıdır,” dedi.

Karasu’nun "Türkiye'yi Demokrasi Bloku Kurtarır" başlıklı yazısından öne çıkan kısımlar şöyle:

“[…]Türkiye'yi içeride ve dışarıda sağduyudan yoksun maceracı politika içine sokan AKP iktidarını içeride sadece demokrasi güçleri durdurabilir. Yoksa Veysi Sarısözen'in dediği gibi dış güçler durdurup kendi politikalarını hakim kılacaklardır. AKP iktidarı göründüğü gibi güçlü değildir. Türkiye halkları kesinlikle bu savaş politikasını kabul etmeyecektir. Bu nedenle demokratikleşme ve barış politikası Türkiye'de karşılığını bulur. Şu anda demokratikleşme ve barış seçeneği güçlü ortaya konulmadığı için sadece AKP'nin bağırışları duyuruluyor. Demokrasi bloku mücadele hattı kurduğunda; barış bloku kendini güçlü biçimde hissettirdiğinde AKP sıkışacak, çözülme sürecine girecektir.

Demokratikleşme ve barış blokunun tam da zamanıdır. AKP, vatan millet Sakarya söylemleri ve psikolojik savaşla CHP'yi etkisizleştirme politikası izliyor. Halbuki CHP'yi de kurtaracak içte ve dışta yürütülen savaş politikalarına karşı demokratikleşme ve barış politikasıdır. Dolayısıyla CHP'nin kendini etkili kılması da politik arenada güçlü kalması da böyle bir politikanın parçası olmasına bağlıdır. Demokrasi bloku ve barış bloku, tüm demokrasi ve barış güçleri yanında CHP'den de önemli bir kesimini bu mücadelenin içine katarsa AKP iktidarı kendine kaçacak yer bile bulamayabilir. Bu açıdan tüm devrimci demokrasi güçleri, demokrasi blokunda derhal buluşmalı ve harekete geçmelidir.

Cerattepe özyönetim direnişiyle Kürdistan'daki özyönetim direnişleri, yani demokrasi mücadelesi birleştiğinde Türkiye'de yeni bir umut ve alternatif ortaya çıkacak, Türkiye halkları da bu umut etrafında birleşecek özgürlük ve demokrasi mücadelesiyle yeni Türkiye'yi yaratacaklardır.”