KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanları Bese Hozat ve Cemil Bayık, çözüm sürecini bitiren tarafın Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu belirterek, Dolmabahçe mutabakatına geri dönülmesi halinde PKK’nin silah bırakmaya hazır olduğunu söyledi.

Özgür Gündem gazetesinden Veysi Sarısözen, Azadiye Welat gazetesinden Ramazan Ölçen ve Roj News’tan Rojbîn Ekin’e konuşan Hozat ve Bayık’ın açıklamalarını Veysi Sarısözen bugün Özgür Gündem gazetesinde kamuoyuyla paylaştı.

Hozat ve Bayık’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

HOZAT: AKP, MEVCUT DURUMDA ZATEN SÜRECİ BİTİRMİŞ

“Süreç durduruldu. Özellikle Dolmabahçe deklarasyonundan sonra Erdoğan’ın tutumu ile diyalog süreci de kesildi. Yaklaşık iki aydır önderliğimiz ile görüşme de olmuyor. Erdoğan ve hükümet yetkilileri masa yok dediler. Kürt sorunu yok dedi Erdoğan, izleme kuruluna gerek yok dediler.

Bu anlamda AKP demokratik temelde Kürt sorununu çözemeyeceğini çok açık bir şekilde kamuoyuna deklare etti. Bu anlamda işleyen bir süreç yoktur. Diyalog süreci de yoktur.

Ateşkes durumu seçimlerin hatırına devam ediyor. AKP seçimlere dönük yoğun bir provokasyon çabası içerisinde. HDP’ye yönelik saldırıları yoğunlaştırarak bir konsept yürütüyor. Bu siyaseti boşa çıkarmak için, biz ateşkesi sürdürmek istedik.

Mevcut durumda AKP zaten süreci bitirmiştir. AKP savaş ilan etmiştir ve bir savaş yürütüyor. Şu anda ateşkes tek taraflı yaklaşımımız ile devam ediyor.

AKP, PKK’nin savaşmasını, silahlı mücadeleyi durdurmasını istemiyor. Çünkü PKK’nin silahlı mücadeleyi durdurması için AKP’nin demokratik adım atması gerekiyor. AKP’nin Kürt sorununu müzakereyle çözmesi gerekiyor."

BAYIK: DOLMABAHÇE MUTABAKATI ESAS ALINSIN

“Önderliğimiz Dolmabahçe ile birlikte bu süreci başlattı. Bunu Newroz’da da yine dünyaya ilan etti. Niyetini belirtmişti. Müzakereler başlarsa on madde temelinde, izleme heyeti de oluşursa, izleme heyetiyle konuşacağını, onlarla görüşürse hakikat komisyonunu geliştireceğini ve o zaman PKK’nin kongresini toplayıp bu durumları değerlendirmesi gerektiğini yeni bir karara ulaşması gerektiğini belirtmişti.

Biz bu temelde örgüt olarak hazırlıklarımızı tamamladık. Dolmabahçe’deki mutabakata dayanarak böyle bir PKK kongresini toplamayı hedefledik. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık, böyle bir kongreyi yapacaktık ama Erdoğan’ın sürece müdahale etmesi, müzakereyi reddetmesi, masayı reddetmesi, ‘Kürt sorunu diye bir sorun yoktur, kim ki müzakereden, taraflardan bahsederse, bu Türkiye devletini yıkmadır’ deyip aslında kongrenin gerçekleşmesinin de koşullarını ortadan kaldırdı. Çünkü süreci bitirdi.

PKK bir kongreyle silahlı mücadeleye son verecekti, demokratik siyaseti geliştirecekti, fakat Erdoğan bu sürece müdahale ederek bitirdi. Bunun üzerine biz kongreyi yapmayı erteledik, durdurduk.

Eğer Önder Apo’nun Dolmabahçe’de geliştirdiği mutabakatı esas alırlarsa, o on maddeyi müzakere maddesi olarak kabul ederlerse, müzakereyi bu temelde başlatırlarsa, izleme heyeti Önder Apo ile görüşürse, parlamentoda çözüm için bir komisyon oluşursa, hakikatleri araştırma komisyonu çalışırsa biz böyle bir kongreyi toplamaya ve silahlı mücadeleyi sona erdirdiğimizi açıklamaya şimdi bile hazırız.  "