Kazakistan LPG zammına karşı başlayan gösterilerin ardından ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Sputnik'in haberine göre, dün eylem yapılan bölgelerde ilan edilen OHAL, bugün ülkenin tamamı için geçerli hale getirildi.

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, yaşananları dış müdahale olarak değerlendirdiğini ve bu nedenle yardım için Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyelerine başvurduğunu açıkladı.

Şiddet olayları çıkaran protestocuları "uluslararası terörist çeteler" olarak nitelendiren Tokayev, "Yurt dışında ciddi eğitimden geçtiler. Kazakistan’a saldırıları, dış müdahale olarak değerlendirilebilir ve değerlendirilmeli de. Bu bağlamda, Kolektif Güvenlik Anlaşması'na dayanarak bugün, Kazakistan'a yönelik terör tehdidinin üstesinden gelmesinde yardımcı olmaları için KGAÖ ülke liderlerine başvurdum" dedi.

'ALMATI YAKINLARINDA ÇATIŞMA YAŞANIYOR'

"Kazakistan halkının bu karara destek vereceğini düşünüyorum" diyen Tokayev, "Bu gerçek teröristleri çok iyi tanıyoruz. Onlar şimdi Almatı ve ülkenin diğer kentlerde karışıklık çıkarıyor. Altyapı tesislerini ve en önemlisi tüfeklerin bulunduğu mekanları ele geçiriyorlar. Harp okulu öğrencileriyle çatışmalar yaşanıyor. Halihazırda Almatı yakınlarında hava indirme birlikleriyle çatışma yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

NAZARBAYEV'İN HEYKELİ YIKILDI

Kazakistan medyasında yer alan haberlere göre, Taldıkorgan şehrinde hükümet karşıtı protestolara katılanlar Kazakistan’ın ilk devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in heykelini kırarak yıktı.

TOKAYEV: AZAMİ DÜZEYDE SERT OLACAĞIM

Tokayev, OHAL ilanından önceki açıklamasında, bugün itibaren Güvenlik Konseyi Başkanı görevini ilk devlet başkanı Nazarbayev'in değil kendisinin yürüteceğini ve ne olursa olsun başkentten ayrılmayacağını söyledi.

Tokayev, "Devlet Başkanı ve bugünden itibaren Güvenlik Konseyi Başkanı olarak, azami düzeyde sert olmayı planlıyorum. Her ne olursa olsun başkentte bulunacağım. Halkla birlikte olmak, benim anayasal yükümlülüğüm. Kazakistan tarihindeki bu kara süreci birlikte aşacağız, bu süreçten güçlü bir şekilde çıkacağız" dedi.

Tokayev, yakında protestolar bağlamında yeni bir teklif paketi sunacaklarını belirtti.

9 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÖLDÜ

Kazakistan İçişleri Bakanlığı, ülke genelindeki şiddet olaylarında 8 polis ve 1 Ulusal Muhafız askerinin öldüğünü, 317 kişinin yaralandığını açıkladı.