Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri’ne atanan kayyımları yaptıkları basın açıklamasıyla protesto eden 9 avukat hakkında dava açıldı.

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri’ne 19 Ağustos 2019 tarihinde atanan kayyımları Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla protesto ettikleri için çok sayıda avukat hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında açıklamaya katılan avukatlar Akçay Taşçı, Avni Güçlü Sevimli, Eren Keskin, Gökmen Yeşil, Gülhan Kaya, Hüseyin Boğatekin, Kemal Aytaç, Sinan Zincir ve Yaprak Türkmen hakkında “Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet etmek” iddiasıyla iddianame hazırlandı.

KONUŞMALAR DA YER ALDI

Burada yapılan açıklamada, “Halkın iradesi gasp edilemez” pankartının açıldığı belirtilen iddianamede, Eren Keskin’in “Kürdistan’da uygulanan Şark Islahat Fermanı’nı bir kez daha protesto etmek için bulunuyoruz. Cumhuriyetten beri Kürdistan’da uygulanan şiddet politikasına karşı burada bulunuyoruz” şeklindeki konuşması da yer aldı.

GRUBA MÜDAHALE EDİLDİ

İddianamede açıklamanın ardından polisin avukatların dağılmaları yönünde uyarıda bulunduğu ancak avukatların “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Amed her yer direniş” şekilde sloganların attığını, bu şekilde adliyeye giren yurttaşların adliyeye girişlerinin engellendiği ileri sürüldü. İddianamede ayrıca avukatların adliye binası içerisinde basın açıklaması yapmayı planladığı ancak kamu kurumlarında bu yönlü açıklamanın “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa” aykırılık taşıdığı gerekçesiyle gruba müdahale edildiği kaydedildi.

POLİSİN ŞİKAYETİYLE DAVA AÇILDI

Yaşanan müdahale esnasında birçok avukatın polise “direndiği” bu nedenle birden fazla polisin yaralandığı iddia edilen iddianamede polislerin şikayetçi olması üzerine soruşturmanın başlatıldığı kaydedildi. Soruşturmanın bitmesiyle, avukatların ilgili kanun kapsamında ayrı ayrı cezalandırılması istendi.