Kayyım tarafından yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı ve daha sonra tepkiler üzerine kaldırılan karpuz içindeki çocuk heykeli ile ilgili tartışmalar bitmiyor.

Temmuz ayında Diyarbakır’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, kayyım uygulamalarını eleştirerek, “Diyarbakırlı gençlere iş olanağı sağlayacak yatırımlara harcamak yerine; 4,5 milyon TL’yi, 3-5 ucube heykele yatıran sonra da pardon diyerek heykelleri kaldıran kayyuma sesleniyorum:

Diyarbakırlı gençlerin, kadınların, çocukların, yurttaşlarımızın üzerinden elinizi çekin” demişti.

KAYYIM’DAN KARACA HAKKINDA MANEVİ TAZMİNAT DAVASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca’nın bu sözleri davalık olduğu ortaya çıktı. Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı başvurusu üzerine 27 Temmuz’da Karaca hakkında 4 bin 500 TL’lik manevi tazminat davası açıldı.

Artı Gerçek’ten Remzi Budancır’ın haberine göre, davanın ilk duruşması 27 Ekim’de Diyarbakır’da görülecek.

KARACA: KAYYIM VALİ ÜZÜLMÜŞ HAKKIMDA DAVA AÇMIŞ

Diyarbakır’da KHK’liler ile buluşma toplantısı için gelen Karaca, kayyım politikalarını eleştiren konuşmasını Temmuz ayı başında milletvekili heyeti ile Diyarbakır’a geldiği zaman yaptığını söyledi.

Kendisinin Diyarbakır'daki havaalanı kavşağındaki düzenlemeler için yüksek miktarda Diyarbakır belediyesinin bütçesinden harcama yapılmasını eleştirdiğini ifade eden Karaca, “Toplumsal tepkinin giderek büyümesi nedeni ile kaldırılan bir karpuz heykeli vardı hatırlarsanız. Ben bunu eleştirmiştim. Dedim ki Diyarbakırlı genç arkadaşlarımız işsiz. Diyarbakırlı genç arkadaşlarımız aşsız. Akşam evine ekmek götürmek istiyor, iş aş sahibi olmak istiyor, bu gençlerimizin alın terini, bu gençlerimizin iş aş için yapılacak yatırımların bedelini o heykellere, o düzenlemelere yatırdı. Diyarbakırlı gençler sizden bunun hesabını soracak demiştim. Bunun üzerine Diyarbakır'ın kayyum valisi bu sözlerimden dolayı kendisi üzülmüş, benim hakkımda manevi tazminat davası açmış. 27 Ekimde Diyarbakır Adliyesinde bir dava görülecek” dedi.

“KAYYIM DİYARBAKIRLILARIN PARASINI OTA, BETONA VE UCUBE HEYKELLERE YATIRDI”

O tarihte Diyarbakır’da yaptığı konuşmasını tekrarlayan Karaca, şunları söyledi:

“Diyarbakır’da işsizlik had safhada. Diyarbakırlı gençler iş olanakları adil dağıtılmadığı için isyanda. Diyarbakır’da genç intiharlar giderek artıyor. Bu gençlerin sorunlarını çözmek yerine Diyarbakır'ın kayyum valisi, Diyarbakırlıların parasını ota, düzenlemeye, betona ve ucube heykellere yatırdı. Bizde bunu eleştirdik. Bir siyasetçinin görevi eleştirmektir. Ben inanıyorum ve Diyarbakırlı gençlere güveniyorum. Bunun hesabını mutlaka sandıkta soracaklardır.”